szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Nagy-Britannia, Franciaország és Németország olyan információk segítségével küzd a terrorizmus ellen, amelyeket különböző titkosszolgálatok kínzással kényszerítenek ki bizonyos országokban - állítja a kedden, Londonban kiadott jelentésében a Human Rights Watch (HRW). Az emberjogi szervezet szerint e gyakorlat az egész Európai Unió hírnevét rontja.

A három európai ország hírszerző szolgálatainál nincsenek részletes útmutatások arra nézve, hogyan kezeljék és értékeljék az olyan országokból beszerzett információkat, amelyekben rendszeresen alkalmazzák a kínzást mint hírszerzési módszert.

Így szerzett értesüléseket használ Franciaország és Németország különböző hazai bűnügyi eljárásokban, noha ezt tiltják mind a nemzeti törvények, mind a nemzetközi egyezmények - állapítja meg a HRW.

Az emberjogi szempontból vitatható körülmények között szerzett információk felhasználása árt az Európai Unió hitelének - teszi hozzá a HRW, megjegyezve: Berlinnek, Párizsnak és Londonnak az a feladata, hogy kiirtsa a kínzás gyakorlatát, nem pedig az, hogy az erőszakot alkalmazó hírszerző szolgálatokra támaszkodjon.

A nemzetközi jogvédő csoport szerint Franciaország, Németország és Nagy-Britannia képes arra, hogy miközben együttműködik a titkosszolgálatokkal, ne sértse a kínzás általános tilalmát. Ehhez annak hiteles vizsgálatára van szükség, hogy az információt szolgáltató országok alkalmaztak-e erőszakot az értesülés megszerzéséhez.


HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Amnesty: EU-vállalatok exportálnak kínzásra alkalmas eszközöket

EU-tagállamokban honos vállalatok változatlanul részt vesznek a foglyok kínzására is alkalmas eszközök globális kereskedelmében - áll az Amnesty International szerdán Brüsszelben kiadott átfogó jelentésében, amely elektrosokk-eszközök esetleges magyarországi használatára is kitér.

hvg.hu Tech

Mi az igazság a kínzással kapcsolatban?

A fájdalom hatására megindul a bűnösök nyelve, vélik sokan, mégis mást mondanak a Harvard Egyetem kutatói: a kínzás ugyanis még egy ártatlanból is bűnöst csinál.