A görög külügyminiszter csütörtökön felszólította Törökországot, vonja ki Észak-Cipruson állomásozó csapatait, jeléül annak, hogy komoly szándékkal vesz részt az 1974 óta megosztott földközi-tengeri szigetország egyesítésről újrekezdett tárgyalásokon.
"Felszólítom Törökországot, hogy tegye meg a szükséges gesztusokat, s a szavakat változtassa cselekvéssé" - jelentette ki Dimitrisz Drutszasz, a hét elején átalakított görög kormány ciprusi látogatáson tartózkodó új külügyminisztere. "Azt az üzenetet szeretnénk küldeni, hogy a ciprusi kérdés rendezése a görög külpolitika legfőbb célkitűzése" - tette hozzá Drutszasz, miután a ciprusi elnökkel találkozott Nicosiában. Dimítrisz Hrisztofiasz ciprusi (görög) elnök és Dervis Eroglu, a ciprusi török közösség vezetője kedden kezdték újra az egyesítési tárgyalásokat, s a mostani megbeszélések várhatóan péntekig tartanak.
Pénteken lesz éppen két éve, hogy a felek ismét felvették a tárgyalások fonalát, eddig azonban mérsékelt eredményt értek el, elsősorban a célul tűzött föderális rendszernek a kormányzása és a hatalom megosztása kérdésében. Fontos, nyitott kérdés még a tulajdonjogok rendezése, többek között az 1974-es török invázió nyomán megosztott országban elveszített ingatlanok sorsa, továbbá, hogy mi legyen az északon állomásozó 35 ezres török hadsereggel.
Az elmúlt három évtizedben számos tárgyalási fordulót tartottak az ENSZ égisze alatt, és megfigyelők attól félnek, ha ez a mostani kísérlet is kudarcba fullad, akkor az ENSZ felhagy közvetítői szándékával, ami könnyen a szigetország végérvényes megosztását hozhatja magával.