szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Életbe lépett Kubában az önfoglalkoztatásról és az állami alkalmazottak számának csökkentéséről szóló törvény, amelytől Raúl Castro kormánya azt várja, hogy segít leküzdeni a karibi szigetországot sújtó mély gazdasági válságot.

A vonatkozó szabályozások az interneten és a hivatalos közlönynek számító újság hétfői számában jelentek meg, s ezzel törvényerőre is léptek. Az újságosbódék előtt ezúttal hosszú sorok alakultak ki, hogy hozzájussanak - az amúgy nem túl keresett - újsághoz, amely ezúttal több mint száz oldalból állt. A kormány 178 foglalkozás esetében engedélyezte a 17 évesnél idősebb kubaiak számára magánvállalkozás indítását. Korlátozás nincs, egy személy akár több vállalkozást is elindíthat.

A magánszektorban négy adót vetnek ki: jövedelemadót, általános forgalmi adót, közszolgáltatási adót és béradót. A vállalkozók többsége választhatja az egyszerűsített adót is, amely jövedelemtől függetlenül egy összegben határozza meg a havonta fizetendő adót.

A jövedelemadót sávosan határozták meg: évi 5000 peso (200 amerikai dollár) és 10 ezer peso (400 dollár) közötti jövedelem esetén 25 százalék, míg 10 ezer pesótól egységesen 50 százalék az adó mértéke. Emellett társadalombiztosítási járulékot is fizetni kell, mégpedig a jövedelem 25 százalékát. Az élelmiszerekre 5 százalék lesz az áfa, az összes többi termék és szolgáltatás áfáját 10 százalékban határozták meg.

Újdonság, hogy 83 foglalkozás esetén a vállalkozó felvehet olyan alkalmazottat, aki nem családtag, megteremtve ezáltal a mikro- és kisvállalkozások létrehozásának lehetőségét. A magánvállalkozónak és az alkalmazottnak egyaránt 25-25 százalékos adót kell fizetnie a bér után, ami nyugdíjjogosultságot von maga után.

Kubában legalább félmillió állami alkalmazottnak mondanak fel a jövő év közepéig. Őket rendelkezési állományba helyezik, és kárpótlásul egy havi bért kapnak. Ha az egy hónap alatt nem találnak munkát, legfeljebb öt hónapig a bérük 60 százaléka illeti meg őket. Akinek munkát ajánlanak - például a munkaerőhiánnyal küzdő építőiparban vagy mezőgazdaságban -, de nem fogadja el, elveszti jogosultságát a "munkanélküli segélyre".

Kubában jelenleg a foglalkoztatottak több mint 85 százaléka dolgozik az állami szektorban. A havi átlagbér 20 dollár körüli. A magánvállalkozók/önfoglalkoztatók száma hivatalosan 144 ezer volt a tavalyi év végén, de illegálisan további ezrek keresték meg kenyerüket magánvállalkozással. Tavaly 1,7 százalékos volt a munkanélküliség.

Kuba mély gazdasági válságot él át, súlyos likviditási gondjai vannak, amit a kormány szerint a jelenlegi nemzetközi gazdasági válság, a folytatódó amerikai blokád, valamint a 2008-as hurrikánok pusztításai együttesen idéztek elő. Raúl Castro államfő azt állítja, hogy ezek a gazdasági reformok nem jelentik a szocialista rendszer végét. Mindössze arról van szó, hogy a kormány nem tudja tovább támogatni az élet minden vetületét - mondta Castro, arra figyelmeztetve honfitársait, hogy keményen kell dolgozniuk a jövőben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Egymillió dolgozót bocsátanak el Kubában

A kubai vezetés fokozatosan csökkenti az állami vállalatok "felduzzasztott" létszámát, és nagyobb teret enged annak, hogy az állampolgárok szabad foglalkozásúak legyenek, sőt alkalmazottat vegyenek fel - jelentette be Raúl Castro államfő.

MTI Világ

Castro: a kubai modell nem működik

Fidel Castro volt kubai elnök egy amerikai havilapnak adott interjújában kijelentette, hogy a kubai kommunista gazdasági modell nem működik.

MTI Karrier

Félmillió állami alkalmazottat bocsátanak el Kubában

Kubában legalább félmillió állami alkalmazottnak mondanak fel a jövő év közepéig, miközben csökkentik a magánvállalkozások működését korlátozó intézkedéseket, hogy az utcára kerülők új állást találhassanak.