szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Továbbra sem ismert, hogy ki fizetett váltságdíjat a szomáliai kalózok fogságából vasárnap kiszabadult brit házaspár elengedéséért; a brit kormány annyi közölt, hogy soha nem tárgyal váltságdíjról emberrablókkal.

A kenti illetőségű nyugdíjas házaspárt, Paul és Rachel Chandlert tavaly októberben rabolták el jachtjukról az Indiai-óceánon, szomáliai partoktól több száz kilométerre, a Seychelle-szigetek közelében, és 388 napi fogság után, vasárnap hirtelen szabadon engedték őket. Londonban azonnal találgatások indultak arról, hogy ki fizethetett váltságdíjat a kalózoknak.

William Hague brit külügyminiszter vasárnap este a BBC-nek kijelentette: a brit kormányok soha nem fizetnek váltságdíjat túszokért, és egyéb engedményeket sem tesznek túszejtőknek, mert ez éppen az emberrablásokat ösztönözné. Hague ugyanakkor egyenes utalást tett arra is, hogy a kormány nem maradt teljesen tétlen Chandlerék ügyében. A külügyminiszter részletek említése nélkül kijelentette: Nagy-Britannia "felhasználta térségi kapcsolatait információszerzésre és a túszejtők befolyásolására".

A kalózok eredetileg hétmillió dollárt követeltek az elrabolt britekért, és azzal fenyegetőztek, hogy megölik a házaspárt, ha nem kapják meg a pénzt. A nyár elején repülőgépről, készpénzben ledobtak nekik 430 ezer dollárt, de Chandleréket ezután sem engedték szabadon. A BBC úgy tudja, hogy az elrabolt két brit végül csaknem egymillió dollár ellenében nyerte vissza szabadságát, és az összeget valószínűleg a túszok hozzátartozói, tágabb ismeretségi köre, valamint adományozók, köztük szomáli emigránsok adták össze. Ezt azonban senki nem erősítette meg.

A házaspár vasárnap este repülőgéppel a kenyai fővárosba érkezett, ahol a helyi brit diplomáciai képviseleten töltik az éjszakát, majd hétfőn hazatérnek Nagy-Britanniába. Chandlerék a BBC-nek Nairobiban elmondták: mostoha körülmények között sínylődtek 13 hónapi fogságuk idején; a legnehezebben a hőséget viselték. A kalózok nem sokkal elrablásuk után különválasztották őket, és amikor megpróbáltak ellenszegülni, "annak verés volt az eredménye".

Paul Chandler kijelentette: ő és felesége sem tudja, hogy pontosan milyen tárgyalások vezettek elengedésükhöz, és csak "a lehető leghalványabb" sejtéseik vannak arról, hogy mi történhetett, mert június óta semmilyen kapcsolatuk nem volt a külvilággal. A hozzátartozók Nagy-Britanniában sajtónyilatkozatot adtak ki, amelyben közölték: "felelőtlenség" lenne a "szabadítási folyamat" bármely részletét a nyilvánosság elé tárni, mivel ez másokat is emberrablásra és magas váltságdíjak követelésére ösztönözne.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Üres hajót raboltak el a szomáliai kalózok

A szomáliai kalózok szerdán hatalmukba kerítettek egy panamai zászló alatt közlekedő kereskedelmi hajót, és 15 fős, indiai állampolgárságú személyzetét Tanzánia partjainál - adta hírül egy civil szervezet, az Ecoterra, amely az indiai-óceáni kalóztevékenységgel foglalkozik.

MTI Világ

Szomáliai kalózok elraboltak egy teherhajót

Szingapúri teherhajót raboltak el kalózok a kenyai partoknál - jelentették be vasárnap hajózási hatóságok és a Európai Unió haditengerészeti koalíciója (EUNAVFOR).

MTI Világ

Cementszállító hajót raboltak a szomáliai kalózok

Szomáliai kalózok hatalmukba kerítettek egy panamai zászló alatt közlekedő teherhajót az Ádeni-öbölben - jelentette az Atalanta elnevezésű európai uniós kalózellenes haditengerészeti misszió parancsnoksága.

MTI Világ

Elraboltak egy tartályhajót a Vörös-tengeren

Egy Marshall-szigeteki bejegyzésű tartályhajót raboltak el a szomáliai kalózk a Vörös-tenger déli részén - közölte hétfőn az Európai Unió kalózkodás ellen létrehozott haditengerészeti ereje, az EU NAVFOR.