szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Határtárgyalásainak 14. fordulóját kezdte meg hétfőn Kína és India Pekingben nem sokkal Ven Csia-pao (Wen Jiabao) kínai miniszterelnök indiai látogatása előtt.

Az indiai delegációt Sivsankar Menon nemzetbiztonsági tanácsadó, a kínait Taj Ping-kuo (Dai Bingguo) államtanácsos vezeti. Hosszúra nyúlt, kedden folytatódó megbeszélésük célja: közelebb jutni a 4000 kilométer hosszú közös határ vonalának mindkét fél számára elfogadható végleges meghatározásához. A vitatott pontok, területek Akszaj Csin, Ladak térségében és Arunácsal Pradés, amelyet Peking a területéhez tartozó Tibet déli részének tekint.

A két ország miniszterelnöke a múlt hónapban Vietnamban, az ázsiai csúcson találkozott egymással.  A hírek szerint megállapodtak: az előrehaladás érdekében nagyobb hatáskörrel ruházzák fel képviselőiket, hogy a korábban elfogadott vezérelveknek megfelelően jussnak közelebb a megoldáshoz. Kína és India 1980 óta keresi a megoldást területi vitáik rendezésére. A tárgyalások némi lendületet kaptak, miután kialakították a rendkívüli megbízotti rendszert. 1993-ban és 1996-ban egyezményt írtak alá a határ menti területek békéjének és biztonságának fenntartásáról, 2005-ben pedig megállapodtak a rendezés politikai vezérelveiben. Megfigyelők ugyanakkor emlékeztetnek rá: a tárgyalások 13. fordulóján, 2009-ben Újdelhiben sem igen közeledtek az álláspontok.

A kínai határvédelem időnkénti megerősítse, vagy tiltakozás az indiai miniszterelnök Arunácsal Pradés államba tett látogatása ellen jól jelzi a megegyezés nehézségét. Mindezek mellett Újdelhi komolyan nehezményezi Peking Kasmír-politikáját: kasmíri indiaiaknak szóló vízumkiadási gyakorlatát, illetve a jelenleg pakisztáni fennhatóság alatt álló területeken Kína infrastrukturális beruházásait. Az utóbbi idők egyik ilyen vízum-konfliktusa miatt India fel is függesztette katona kapcsolatait szomszédjával. Sajtójelentések emlékeztetnek arra, hogy Menont és Tajt régi kapcsolat köti egymáshoz, régi az ismeretség, s Menon kiváló ismerője Kínának, volt Pekingben nagykövet és korábban a külügyminiszteri posztot is betöltötte. Sivsankar Menon három napra érkezett Kínába.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Atomtöltettel is ellátható rakétát tesztelt India

India újabb sikeres kísérletet hajtott végre atomtöltettel is ellátható, 700 kilométer hatótávolságú rakétájával csütörtökön egy hadgyakorlat keretében - közölte a védelmi minisztérium szóvivője.