Az Európa Tanács (ET) kedden nyilvánosságra került jelentéstervezete hírszerzési beszámolókra hivatkozva gyilkosságokkal, illegális szervkereskedéssel és egyéb bűncselekményekkel hozta kapcsolatba a koszovói miniszterelnököt.
Pristinában tartott sajtótájékoztatóján Thaci felszólította a jelentést készítő svájci Dick Martyt, hogy tárja elő bizonyítékait, "ha vannak ilyenek". A kormányfő szerint a vádakkal Koszovó tekintélyének akarnak ártani. Kijelentette: a szöveg "teljes mértékben koholt elemekből és hazugságokból áll, amelyek célja ismét forgalomba hozni a már lejáratott propagandát". Közölte: beperli Martyt rágalmazásért.
A svájci jelentéstevő, aki korábban ügyészi munkát végzett, csütörtökön, Párizsban ismét kiállt a jelentés mellett, és azt mondta, hogy a nyugati rendőri és hírszerző illetékesek tudtak annak idején az emberi vesékkel folyó illegális kereskedésről, de politikai opportunizmusból hallgattak, illetve attól tartottak, hogy felfordulást okoznak a robbanékony térségben.
Az ET jogi és emberi jogi bizottsága csütörtökön elfogadta a jelentést, és nemzetközi vizsgálatot ajánlott. Ugyancsak csütörtökön Carla Del Ponte, a hágai Nemzetközi Törvényszék korábbi főügyésze felszólította az Európai Uniót, az Egyesült Államokat, más érdekelt országokat és az ENSZ-t, hogy adjanak meg minden támogatást a vádak kivizsgálásához. Vuk Jeremic szerb külügyminiszter "a nemzetközi közösség nagy erkölcsi próbatételének" nevezte, hogy lefolytatják-e ezt a vizsgálatot.
Azt egyelőre nem tudni, hogy mely testület az illetékes az ügyben, mert sem a hágai Nemzetközi Törvényszék, sem a koszovói uniós rendőri és bírói misszió (Eulex) nem járhat el Albániában, ahová a vád szerint elhurcolták az áldozatokat. Vladimir Vukcevic, a háborús bűncselekményekben illetékes belgrádi ügyész szerint mintegy 400 szerb fogoly és száz másik, nem albán nemzetiségű koszovói lakos kerülhetett a szervkereskedők karmai közé 1999-2000-ben. "Mi sokkal előbb járunk a nyomozásban", mint Dick Marty - mondta.