szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A tunéziai alkotmánybíróság döntése értelmében nem a pénteken magát ügyvivő államfőnek tekintő Mohamed Gannusi miniszterelnök, hanem a parlamenti elnök Fued M'Bazaa töltheti be az ideiglenes államfői posztot, miután a bukott tunéziai elnök családjával együtt Szaúd-Arábiába menekült. A zavargások az elnök távozása ellenére szombaton is folytatódtak Tuniszban.

A tunéziai alkotmánybíróság bejelentette, hogy az alaptörvény értelmében a parlament elnöke (Fued M'Bazaa) és nem a miniszterelnök az ország ideiglenes államfője - közölte az állami rádió szombaton. A testület szombati döntésével megfosztotta hatalmától az eddigi államfőt, Zin el-Abidin ben Alit, aki előző nap elmenekült az országból, és jelenleg Szaúd-Arábiában tartózkodik. Az alkotmánybíróság közölte azt is, hogy az alkotmány értelmében új elnökválasztásra van szükség, amelyet 60 napon belül meg kell rendezni. A tunéziai polgári repülésügyi hatóság szombaton közleményben bejelentette, hogy újra megnyitották az ország összes repülőterét, amelyeket pénteken zártak be.

Fued M'Bazaa szombaton már le is tette államfői esküjét, s utána közölte: arra kérte a miniszterelnököt, hogy nemzeti egységkormányt alakítson. Hozzátette: az ország összes politikai erejével, ideértve az ellenzéket is, konzultációkat folytatnak. Egy ellenzéki vezető pedig máris bejelentette: a kormányfő elfogadta az ellenzéki pártok javaslatát egy koalíciós kabinet létrehozására, s vasárnap folytatják a megbeszéléseket.  

Az észak-afrikai országot 23 éven át irányító Zin el-Abidin ben Ali családjával együtt pénteken menekült el Tunéziából, miután a december közepén kirobbant, erőszakba torkollott kormányellenes tüntetések nyomán megbukott. A szaúdi királyi udvar nem sokkal később közleményt tett közzé, amelyben üdvözli az elnököt és családját a királyságban. A tájékoztató szerint a tunéziai elnök befogadásáról szóló döntés meghozatalakor tekintettel voltak a Tunéziában uralkodó "rendkívüli körülményekre", s a királyi udvart a béke és a biztonság fenntartásának szándéka vezérelte. A SPA szaúdi hírügynökség áldal idézett közlemény szerint a királyság teljes mértékben támogatja a tunéziaiakat, szolidaritást vállal velük abban a reményben, hogy vállvetve sikerül túljutniuk az ország számára oly nehéz időkön.  

AP

Pénteken még ideiglenes hatállyal Mohamed Gannusi miniszterelnök vette át az ügyvivői államfői tisztséget, s bejelentette, hogy szombaton kormányalakítási tárgyalásokat kezd a politikai pártok képviselőivel. Ganussi a távozott elnök által aláírt rendelet alapján vette át ideiglenes hatállyal az államfői tisztséget, s úgy tervezte, hogy a választásokig fogja irányítani az országot. Az al-Dzsazíra arab hírtelevíziónak nyilatkozva azt mondta, hogy a jelenlegi körülmények nem teszik lehetővé Ben Ali visszatérését, de a külföldön tartózkodó ellenzéki politikusok nyugodtan hazatérhetnek Tunéziába.

Tuniszban szombatra virradóra az éjszakai kijárási tilalom ellenére folytatódtak a zavargások, több kormányépületet megtámadtak, és bűnöző bandák a káoszt kihasználva üzleteket fosztogattak - közölte Musztafa Ben Dzsaafar ellenzéki politikus szombat hajnalban a France Info francia hírrádióban. Egyes jelentések arról szólnak, hogy lángokban áll egy tuniszi pályaudvar és több szupermarket. Állítólag támadás ért egy kórházat is. Az éjszakai kijárási tilalom miatt nehézségekbe ütközik a károk felmérése. Ben Dzsaafar szerint az elnök bukása nem számít meglepetésnek. "A rezsim már régen megbukott" - mondta. Ellenzéki mozgalmak jöttek létre, amelyek különböző területeken aktivizálódtak. "De az elmúlt hónap különösen fontos volt: a lakosság felébredt, leküzdötte a félelmet" - tette hozzá az ellenzéki politikus.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!