szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Alapvető változás megy végbe az évszázad közepére a világgazdasági erőviszonyokban, 2050-ben már Kína lesz a legnagyobb gazdaság, India pedig a harmadik, a feltörekvő országok erősödése viszont nagyobb jólétet eredményez a fejlett ipari államokban a PricewaterhouseCoopers (PwC) tanulmánya szerint.

A nemzetközi gazdasági tanácsadó cég előrejelzése szerint az évszázad közepén a hazai összterméket (GDP) tekintve Kína messze megelőzi majd a mostani világelső Egyesült Államokat, amely a második helyre szorul. A jelenlegi harmadik Japán az ötödik helyre csúszik vissza, helyét India veszi át. A negyedik Brazília lesz, amely a nyolcadik helyről tör előre. Az ötödik helyen Oroszország áll majd A világ 2050-ben (The World in 2050) című tanulmány szerint.

Nyugat-Európa lemaradását jelzi, hogy a 21. század közepén a térségből csupán két ország fér majd fel a legnagyobbak tízes listájára, annak is csak a végére; Németország a nyolcadik, Nagy-Britannia a kilencedik helyen áll majd 2050-ben, holott a legutóbbi, 2009-es adatok alapján összeállított listán a tízből még 5 ország nyugat-európai.

A legnagyobb feltörekvő országok hetes csoportja, az E7 (Brazília, India, Indonézia, Kína, Mexikó, Oroszország és Törökország) 2050-re lekörözi a hét legfejlettebb ipari ország alkotta G7-csoportot (Egyesült Államok, Franciaország, Japán, Kanada, Nagy-Britannia, Németország és Olaszország). Az E7-csoport összesített GDP-je több mint 60 százalékkal nagyobb lesz 2050-ben, mint a G7-csoporté, ami gyökeres átalakulást jelent ahhoz képest, hogy jelenleg az E7 teljesítménye csupán a 36 százalékát éri el a G7 teljesítményének.

A változás komoly kihívás a G7-csoport kormányainak. Kezelni kell majd a versenyképtelenné váló ágazatok összeomlásából fakadó munkanélküliséget, és ösztönözni kell a gazdasági szerkezet átalakítását, miközben szűkítik a mozgásteret az államháztartás feszültségei. A nyugati konszernek közben egyre élesebb versenyre kényszerülnek a feltörekvő országokban kialakuló új óriásvállalatokkal a piacokért és a nyersanyagforrásokért.

"A világgazdasági növekedés motorja Ázsia és Latin-Amerika lesz, a feltörekvő országok erősödése azonban növekvő jólétet eredményez a fejlett ipari államokban" - mondta a héten bemutatott tanulmányt ismertetve Alfred Höhn, a PwC partnere, aki szerint az E7-csoport felemelkedése hatalmas piacot teremt a nyugati gazdaságban megtermelt javak és szolgáltatások számára. A gyors felemelkedés ráadásul a népesség hasonlóan sebes növekedésével jár együtt az E7-csoport világában, az egy főre jutó GDP ezért sokkal lassabban növekszik majd - mondta a szakértő.

A PwC tanulmánya szerint az egy főre jutó GDP, vásárlóerő-alapon összehasonlítva, a kínai gazdaságban jelenleg az Egyesült Államok GDP-jének a 14 százaléka. 2050-re Kína eléri a 45 százalékot, India pedig a 28 százalékot, miközben például Németországban ugyanez az arány a jelenlegi 79 százalékról 82 százalékra nő. "2050-ben tehát az átlagot tekintve egy amerikai még mindig kétszer akkora jövedelemmel rendelkezik majd, mint egy kínai" - mutatott rá Alfred Höhn.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!