szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Dmitrij Medvegyev úgy döntött, hogy eltörli Oroszországban a "téli" időszámítást - ezt maga az elnök jelentette be egy fiatal tudósokkal tartott találkozón kedden.

Indoklásként azt hozta fel, hogy az időváltáshoz való alkalmazkodás stresszel és megbetegedésekkel jár. Az elnök közlése szerint tavasszal, március utolsó vasárnapján állítják át utoljára az órákat, ősszel már nem állnak vissza a "téli" időszámításra. Oroszországban ez eddig minden évben október utolsó vasárnapján történt meg. Idén a nyári időszámítás március 27-én kezdődik, és október 30-án kellett volna visszaállni.

Medvegyev mostani döntése azt jelenti, hogy télen Oroszországban az áttérést megőrző országokhoz képest egy órával megnő majd az időeltérés. A nyári-téli időszámítás megszüntetéséről és az oroszországi időzónák számának csökkentéséről, mint lehetőségről Medvegyev első ízben 2009-ben, a parlament két házához intézett szokásos évi üzenetében beszélt.

Oroszország, illetve akkor még a Szovjetunió 1981-ben vezette be a nyári-téli időszámítást azzal, hogy ez lehetővé teszi a nappalok jobb kihasználását és az árammal való takarékoskodást. Az ellenzők azzal érvelnek, hogy az átállás "elrontja" "belső órájukat", és akadt, aki egyenesen peres úton akart anyagi kompenzációt követelni azzal az indoklással, hogy az átállás károsítja egészségét. 

Az állítólagos egészségi károkról mindvégig élénk vita zajlott, de az már többször bebizonyosodott, hogy az átállással elért energia-megtakarítás minimális.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Vasárnap kezdődik a téli időszámítás

Vasárnap hajnali három órakor egy órával visszaállítják az órákat, ezzel elkezdődik a téli időszámítás. A MÁV belföldi közlekedését, a Volán, illetve a Malév járatainak menetrendjét nem érinti az óraigazítás, a nemzetközi vonatok pedig Magyarországon várják be indulási idejüket.

MTI Plázs

Téli időszámítás: kisebb a szívroham kockázata

A téli időszámításra áttérve az első, hosszabb hétfői napon kevesebb a szívinfarktus, mint egyébként a hét kezdetén volna. Igaz, tavasszal a nyári időre váltva három napon át is többen kapnak infarktust, mint a megelőző hetekben - a meghökkentő adatokat a világ első orvosi szakfolyóirata, a New England Journal of Medicine közölte egy magyar kutató által vezetett svédországi tudományos vizsgálat alapján.