szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A magyar belügyi tárca irányítója elmondta: a polgári védelmi központokat - így az uniós megfigyelő és információs központot is - működésbe helyezték.

"Elsődleges feladatunk a Líbiában rekedt EU-állampolgárok hazahozatala az unióba" - mondta Pintér Sándor belügyminiszter csütörtökön az MTI-nek Brüsszelben adott nyilatkozatában, az uniós országok belügyminisztereinek tanácskozása előtt.

Pintér a magyar EU-elnökség képviseletében elnököl a megbeszélésen. A magyar belügyi tárca irányítója elmondta: a polgári védelmi központokat - így az uniós megfigyelő és információs központot is - működésbe helyezték. Lehetőség van arra, hogy a tagállami felajánlások nyomán hajókkal Máltára szállítsák az uniós polgárokat, ahonnan aztán minden ország repülővel hazaszállítja saját állampolgárait.

"Ha ezt megoldottuk, akkor kell felkészülni arra, hogy lesz-e menekültáradat" az észak-afrikai fejlemények következtében - mondta Pintér, és közölte: az olasz belügyminiszter ezen a napon ismerteti kollégáival, milyen segítséget kér kormánya az uniótól a menekültügyi helyzet kezeléséhez. Az utóbbi hetekben ezrek érkeztek Észak-Afrika felől az Olaszországhoz tartozó Lampedusa szigetére.

"Jelenleg mintegy 5 ezer menekült van Olaszországban, ami nem tekinthető olyan mértékű tömegnek, hogy a helyzetet kellő szolidaritási támogatás mellett Olaszország ne tudná megoldani" - mondta a magyar belügyminiszter. Nem kívánt találgatásokba bocsátkozni, hogy a helyzet rosszabbra fordulása esetén mekkora menekültáradattal kell számolni, illetve megjegyezte, hogy a helyzet akár le is nyugodhat. 

Felhívta a figyelmet arra, hogy Görögországban például százezer felett van a menedéket kérők száma, és az ő elszállásolásukat Görögországnak kell biztosítania. Mint elmondta, Görögországban bevetették az uniós határvédelmet segítő, Frontex nevű intézmény egységeit is, aminek köszönhetően mintegy 40 százalékkal csökkent az illegális határátlépők és menedéket kérők száma.

Emellett - tette hozzá - bírói ítélet is született, valamint tagállami segítségnyújtási felajánlások is érkeztek arra, hogy nem küldik vissza Görögországba azokat a menekülteket, akik Görögországba érkeztek először, de aztán továbbmentek más uniós országba. Korábban az úgynevezett dublini rendszer értelmében a menekültek ügyét mindig az "elsődleges érkezés országának" kellett megoldania.

Az arab országokból érkező híreket itt olvashatja. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!