szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Szaif al-Iszlam Kadhafi, a líbiai vezető egyik fia a brit Sky News televízióban kedden sugárzott interjúban tagadta, hogy a Moammer Kadhafi vezette rezsim civilek ellen követne el támadásokat.

A riporternek arra a kérdésére, tagadja-e, hogy a líbiai hatóságok saját népükre támadnak, Szaif al-Iszlam Kadhafi azt válaszolta: "igen, tagadjuk". "Mutasson nekem bárki ennek ellentmondó bizonyítékot" - tette hozzá, s azt is állította, hogy az újságírók oda mennek, ahova csak akarnak az országban.
   
Kadhafi fia elismerte, hogy az ország keleti felében már nincs "szervezett hadsereg", visszautasította ugyanakkor, hogy a kormány ne ellenőrizné ezt a térséget. "A civil hatóságok még ott vannak, s kapcsolatban állnak Tripolival" - mondta. "El kell ismerni, hogy vannak gondok keleten. De csupán az ország 20 százalékáról van szó. A többi teljesen rendben van" - próbálta viszonylagossá tenni a helyzetet Szaif al-Iszlam Kadhafi.
   
"Működik egynéhány terrorista csoport két városban. Ők saját államot akarnak létrehozni. Megkaparintottak egy rádióadót, van egy kis milíciájuk, de ez nem sokra elég" - ecsetelte álláspontját a befolyásos üzletember, aki - bár nem tölt be semmilyen hivatalos tisztséget - az elmúlt években mint apja rezsimjének leghűebb képviselője tűnt ki.
   
A 42 éve hatalmon lévő Moammer Kadhafi ellen február közepe óta zajlik felkelés, amit számos szemtanú szerint a rezsimhez hű erők megpróbálnak vérbe fojtani. Több ország azzal vádolja a líbiai vezetőt, hogy saját népét gyilkolja. Becslések szerint a felkeléssel összefüggő erőszakcselekményekben eddig mintegy ezer ember veszthette életét.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Világ

Véres összecsapások az arab országokban – percről percre

Több észak-afrikai és közel-keleti országban is fellángoltak a kormányellenes zavargások, a Líbiában, Jemenben és Bahreinben zajló demonstrációk eddig több száz halálos áldozatot követeltek. Líbiában a legsúlyosabb a helyzet, ahol Kadhafi zsoldosai az utcára vonuló fegyvertelen embereket lőtték, káosz és vérengzés lett úrrá az országon. Az ezredest és családtagjait szankciókkal sújtotta az ENSZ Biztonsági Tanácsa, amely fegyverembargó elrendelése mellett a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) elé terjesztette a líbiai vérengzések kivizsgálását.