szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Megvonta Portugáliától az elsőrendű, "A" kategóriás adósosztályzatát kedden a Moody's Investors Service, a megnövekedett politikai, költségvetési és gazdasági bizonytalanságokra hivatkozva. A lépést kommentáló londoni elemzői vélemények szerint Portugália hamarosan "kifogyhat a pénzből" és külső segítségre szorulhat.

A nemzetközi hitelminősítő kedden Londonban közölte, hogy a hosszú futamidejű portugál kormánykötvények besorolását az eddigi "A3"-ról egy fokozattal "Baa1"-re rontja, és ezt az osztályzatot is további leminősítés valószínűségére utaló megfigyelés alá veszi. A Moody's indoklása szerint az osztályzatrontás elsődleges tényezői között szerepel a politikai kilátások bizonytalansága, miután a parlament elvetette a további költségvetési intézkedéseket, és ezután a kormány lemondott. Ennek következtében "csökkent a politikai döntéshozatal sebessége és határozottsága".
   
A Moody's szerint a megnövekedett politikai, költségvetési és gazdasági bizonytalanságok miatt nőtt annak kockázata is, hogy a portugál kormány nem lesz képes elérni "ambiciózus" deficitcsökkentési céljait. A hitelminősítő közölte: csak azért nem rontotta még nagyobb mértékben Portugália besorolását, mert arra számít, hogy a többi euróövezeti tagállam kisegíti Portugáliát, ha az finanszírozási támogatásra szorul, még mielőtt hozzáférhetne az Európai Pénzügyi Stabilitási Eszközhöz (EFSF). A Moody's várakozása szerint az új portugál kormány valószínűleg "sürgősséggel" az EFSF-hez fog fordulni. Ugyanezt valószínűsítették keddi kommentárjukban a Capital Economics, az egyik legnagyobb citybeli pénzügyi-befektetési tanácsadó csoport pénzügyi elemzői. A ház az elemzésben kiemelte, hogy a tízéves portugál kormánykötvények hozama most már 9 százalék környékén mozog - jóllehet a portugál pénzügyminiszter a korábbi, 7 százalékos hozamszintet is "fenntarthatatlannak" nevezte -, az ötéves portugál szuverén adósságpapírok hozama pedig az e kategóriában rekordnak számító 10 százalékhoz közelít.
   
A Capital Economics szerint nemzetközi pénzügyi segélycsomag igénybevétele Portugália számára ennél valószínűleg sokkal olcsóbb lenne. Írország például 6 százalék körüli átlagos kamatot fizet a számára összeállított, hétéves futamidejű segélycsomag kölcsöneire. Ráadásul a piaci hozamok meredek és tartós csökkenése Portugália esetében a továbbiakban sem valószínű, tekintettel arra a jelentős kockázatra, hogy a kormány nem tudja teljesíteni a 4,6 százalékos idei államháztartási hiánycélt. Mindezek alapján a Capital Economics szerint "elkerülhetetlennek látszik", hogy a júniusban hivatalba lépő új kormány "egyik első teendőjeként" hivatalosan is kérelmezi a segítséget.
   
A ház londoni elemzői szerint az is lehetséges, hogy erre még előbb sor kerül, mivel Portugália addig "egyszerűen kifogyhat a pénzből". A  portugál kormány készpénztartaléka 4,6 milliárd euró lehet, ugyanakkor áprilisban lejár egy 4,3 milliárd eurós, júniusban pedig egy 4,9 milliárd eurós kötvénytartozás, miközben az államháztartási hiányt is finanszírozni kell.
   
A cég úgy számol, hogy Portugáliának mostantól június végéig hozzávetőleg 10 milliárd euró új hitelt kellene felhajtania a nemzetközi piacról. A Moody's Investors Service ugyanakkor a keddi leminősítéshez fűzött elemzésében "nagyon valószínűtlennek" nevezte, hogy a hosszú távú hitelpiacok ismét megnyílnának a portugál kormány vagy a portugál bankok számára azelőtt, hogy a kormány  lépéseket tenne a költségvetési program végrehajtása melletti elkötelezettségének bizonyítására, illetve az e program végrehajthatóságával kapcsolatos kétségek eloszlatására. A Moody's három héten belül másodszor minősítette vissza Portugáliát.
   
Március közepén a cég agresszív mértékben, egyszerre két fokozattal csökkentette a most megvont "A3"-ra a hosszú futamidejű portugál kormánykötvény-adósságok osztályzatát, szintén az "ambiciózus" költségvetési konszolidációs célok teljesítési kockázataira hivatkozva. Egy másik nemzetközi hitelminősítő, a Fitch Ratings a múlt héten egyszerre három fokozatú osztályzatrontással az elsőrendű befektetői sávból a befektetésre már nem ajánlott, vagyis "bóvli" kategória közvetlen közelébe  - az addigi "A mínusz"-ról a köztes "BBB plusz" és "BBB" fokozatok kihagyásával "BBB mínusz"-ra - rontotta Portugália adóskockázati besorolásait, a portugál belpolitikai válságra hivatkozva.
   
A Fitch az új portugál besorolást negatív előjelű figyelőlistán hagyta, ami rövid időn belüli újabb leminősítés lehetőségére utal. Ha a Fitch Ratings innen ismét rontja a portugál besorolást, Portugália ennél a cégnél átkerülne a befektetésre már nem ajánlott, "bóvli" adóskockázati sávba.Jelenleg Görögország az egyetlen olyan euróövezeti tagállam, amelynek adósbesorolásai nem érik el a befektetésre ajánlott szintet a nemzetközi hitelminősítők nyilvántartásában.A Fitch Ratings már egy héttel korábban is agresszív mértékben, akkor két fokozattal minősítette vissza a portugál osztályzatokat, miután a portugál parlament nem fogadta el a költségvetési konszolidációs csomagot, és ennek nyomán lemondott a portugál miniszterelnök.
   
Ez a cég így egy hét alatt összesen öt fokozattal rontotta Portugália besorolását. A Fitch a második leminősítéshez fűzött elemzésében közölte, hogy szigorú gazdaságpolitikai feltételrendszerhez kötött pénzügyi támogatási csomagot tart szükségesnek a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az EU részéről Portugália számára a fenntartható finanszírozás biztosításához, valamint a középtávú adósságpálya fenntarthatóságának és a befektetők bizalmának helyreállításához.

 

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!