Alapvetően a félelem tartja vissza a kormányellenes lázadással és NATO-csapásokkal küzdő Moammer Kadhafi líbiai vezető környezetét a szökéstől - jelentette ki egy amerikai diplomata, aki állítása szerint rendelkezik tripoli kapcsolatokkal.
Gene Cretz tripoli amerikai nagykövet - akit januárban visszarendeltek Washingtonba - szerdán úgy nyilatkozott a sajtónak, hogy Kadhafi környezete szeretne szakítani a líbiai vezetővel, de félti a maga és családja életét. A nagykövet elmondta, hogy időről időre kapcsolatba lépnek líbiai miniszterekkel és technokratákkal.
A diplomata úgy vélte, Tripoliban olyan fokú félelem uralkodik, hogy az általa ismert emberek, akik az események ezen szakaszában "normális esetben" már szakítottak volna Kadhafival, most ezt nem teszik meg. A NATO líbiai műveletei, közte a vezetési pontoknak az elmúlt napokban történt bombázása Cretz szerint olyan jelzést küld a líbiai vezetés általa ismert tagjainak, hogy rohamléptekkel közeleg a döntés ideje. "Elsüllyedhetnek a hajóval, vagy átállhatnak a másik oldalra és megpróbálhatnak megállapodást kötni saját és a családjuk jövőjéről" - tette hozzá.
A nagykövet megjegyezte, hogy az említett líbiai vezetők nem tartoznak a Kadhafi család tagjaiból, valamint néhány katonai és rendőri vezetőből álló "kemény maghoz", amelynek meggyőződése, hogy a líbiai vezető bukása esetén nekik is befellegzett. A líbiai vezetésből eddig Músza Kusza külügyminiszter volt a legmagasabb rangú tisztségviselő, aki külföldre szökött. Kusza március 30-án érkezett meg Londonba.
Az Egyesült Államok közben engedélyezte, hogy amerikai vállalatok kőolajat vásároljanak a líbiai felkelőktől. A washingtoni pénzügyminisztérium honlapján helyi idő szerint szerdán megjelent rendelet értelmében a tárca engedélyezi kőolaj, földgáz és kőolajszármazékok Líbiából történő importálását, a Moammer Kadhafi líbiai vezető ellen fellázadt erőket tömörítő Átmeneti Nemzeti Tanács égisze alatt.
A minisztérium kikötötte, hogy a líbiai kőolaj amerikai vásárlóinak bizonyítékot kell szolgáltatniuk a tárcának arra, hogy egyetlen líbiai állami közvetítő sem húz semmilyen formában hasznot az ügyletből. A Kadhafi-ellenes lázadás kitörése után az amerikai kormány befagyasztotta számos líbiai tisztségviselő egyesült államokbeli vagyonát, s megtiltotta az amerikai állampolgároknak üzleti tranzakciók kötését a líbiai állammal.
A líbiai Átmeneti Nemzeti Tanács közleményben üdvözölte a washingtoni döntést, hangsúlyozva: az olajbevételekre szükség van a lakosság élelmezéséhez és megvédéséhez, és alapvető fontosságúak annak érdekében, hogy stabil és biztos jövőt teremtsenek az észak-afrikai arab ország népének.