szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Kilépett szerdán a ciprusi kormányból a kisebbik koalíciós párt, ami megnehezíti a konszenzus kialakítását a nagyon várt költségvetési reformok körül, és bonyolítja a sziget egyesítését célzó tárgyalásokat is.

A koalíció felbomlása nem jár automatikusan választások kiírásával. Ciprus elnöki köztársaság, amelynek államfője egyben a kormány vezetője is. Dimítrisz Hrisztófiasz köztársasági elnököt közvetlenül választották meg, ezért a pártok erőviszonyainak változása az ő pozícióit nem ássa alá, és a kormányalakítással kapcsolatos valamennyi kérdés az ő hatáskörébe tartozik.

A jobbközép Demokrata Párt (DIKO) azzal indokolta távozását, hogy kimerült az együttműködés összes lehetősége a kommunista Ciprusi Dolgozó Nép Haladó Pártjával (AKEL). "A párbeszéd befejeződött, a Demokrata Párt beszünteti az együttműködést az elnökkel" - jelentette ki Mariosz Garojan, a DIKO vezetője.

A ciprusi vezetés július közepe óta van válságban egy óriási lőszerrobbanás miatt, amelyben 13 ember meghalt, és megrongálódott a sziget áramigényének 60 százalékát kielégítő erőmű. A legnagyobb ciprusi kereskedelmi bank, Bank of Cyprus hétfői elemzésében arra figyelmeztetett, hogy az országot az a közvetlen veszély fenyegeti, hogy hamarosan az Európai Unió támogatási mechanizmusához kell fordulnia pénzügyi mentőcsomagért. Ennek részint a robbanás, részint a görögországi válság az oka, amely szorult helyzetbe hozta a ciprusi bankrendszert is.

Ami az országegyesítési tárgyalásokat illeti, a DIKO nem ért egyet Hrisztófiasz engedményeivel a görög-török közös kormányzati rendszer kialakítása terén, és azt sem fogadja el, hogy 50 ezer betelepült török a szigeten maradhasson.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!