szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A manchesteri városközpontban vasárnap délután összegyűltek a helyiek, hogy támogatásukról biztosítsák a múlt heti zavargásokban megrongált és kifosztott üzleteket.

Manchester városa arra biztatta a helyieket, hogy "I Love MCR" feliratú poszterekkel fejezzék ki, elítélik a rendbontásokat és támogatják az üzleteket, amelyeknek komoly káruk származott a zavargások miatt. A múlt hétvégén a központban lévő boltok forgalma negyedével csökkent az ebben az időszakban megszokotthoz képest.

Pat Karney, az önkormányzat szóvivője elmondta, a rendezvénnyel azt szeretnék üzenni, hogy a városban az élet visszatért a régi kerékvágásba, és maguk mögött hagyták a rendbontások okozta károkat. "25 százalékkal csökkent a városi üzletek forgalma, és ez több ezer ember foglakoztatására, különösen a fiatalokéra - akik a boltokban, kávézókban és éttermekben dolgoznak - jár kedvezőtlen hatással" - fejtette ki.

A rendezvény szervezői ingyenjegyeket adtak az eseményre tömegközlekedéssel érkezőknek, az autósok pedig ingyen parkolhatnak a környéken. Sir Menzies Campbell, a liberálisok korábbi vezetője a BBC-nek vasárnap nyilatkozva óvott a jogszabályok radikális változtatásaitól az emberi jogokat illetően.

AP

A Sunday Expressben David Cameron miniszterelnök ugyanis "az emberi jogokat félreértelmező" kultúrát hibáztatja a zavargásokért. Mint kifejtette, komoly, az idők során egyre súlyosbodó problémái vannak a társadalomnak: a felelősségérzet csökkenése, az énközpontúság növekedése és egy olyan nézet elterjedése, amely az egyéni jogokat minden más elé helyezi.

A kormánykoalíció bizottságot állított fel, hogy megvizsgálja az emberi jogok szabályozásának lehetőségeit. A bizottságot Kenneth Clarke igazságügy-miniszter és Nick Clegg miniszterelnök-helyettes vezeti, és azzal is foglalkozik, hogy a Nagy-Britannia által elfogadott Emberi Jogok Európai Egyezménye helyett esetleg egy más törvénnyel szabályozzák a kérdést.

Sir Menzies Campbell hangoztatta: Nagy-Britanniának nem szabad elszakadnia az egyezménytől, amelynek kidolgozásához az ország is aktívan hozzájárult. Időközben a londoni rendőrség közölte: mintegy 3300 bűncselekményt vizsgálnak ki a zavargásokkal összefüggésben a fővárosban. Londonban eddig 1875 embert vettek őrizetbe a rendbontások miatt, és közülük 1070 ellen emeltek vádat, főként betörés, járművek megrongálása, lopás és gyújtogatás miatt. Hozzátették: az őrizetbe vettek között csaknem 400 fiatalkorú volt.

A londoni rendőrségnek összesen 1100 helyszínt kellett átvizsgálnia és 20 ezer órányi felvételt átnéznie a zavargások miatt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!