szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Pszichológus, közlekedésbiztonsági szakemberek és orvosok is utaznak az egyiptomi Hurgadába, ahol vasárnap este 11 magyar turista halt meg autóbusz-balesetben.

Bába Iván, a Külügyminisztérium közigazgatási államtitkára hétfői budapesti sajtótájékoztatóján elmondta: az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság pszichológust küldött a helyszínre, aki segít a túlélőknek a tragédia feldolgozásában. Emellett az Országos Rendőr-főkapitányság két közlekedésbiztonsági szakember kiküldésével segíti a munkát, az Országos Mentőszolgálat pedig orvoscsoportot küld a helyszínre - tette hozzá.

Bába Iván megerősítette, hogy a 29 sérült közül négy súlyos sérültet és egyikük kísérőjét Kairóba szállították, a többi sérültet két hurgadai kórházban ápolják. Az államtitkár szavai szerint több sérültet megoperáltak, állapotuk stabil. Hozzátette: négy könnyebb sérült ambuláns kezelésben részesült és egy szállodában várja, hogy hazatérhessen.

Kitért arra is, hogy a baleset okáról és körülményeiről továbbra sincsenek biztos információk, a vizsgálat még tart. Hozzátette: az eddigi információk alapján úgy tűnik, hogy műszaki hiba vagy gyorshajtás, esetleg a kettő együtt okozta a tragédiát.

Szólt arról is, hogy a kint tartózkodó magyar diplomaták felkeresték az összes sérültet. Emellett a Külügyminisztérium egy konzuli gyakorlatban jártas diplomatát is küld Kairóba, hogy segítse a balesettel összefüggő munkát, ő már úton van.

Az államtitkár kiválónak minősítette az együttműködést az egyiptomi hatóságokkal. Jelezte: az egyiptomi külügyminiszter felhívta Martonyi Jánost, hogy részvétét nyilvánítsa. "Arról is biztosította a magyar külügyminisztert, hogy az egyiptomi kormány továbbra is minden segítséget megad a magyar sebesülteknek és hozzátartozóiknak" - tette hozzá. Hétfő délelőtt Egyiptom budapesti nagykövete is levélben fejezte ki részvétét Martonyi Jánosnak.

Précsényi Árpád, a külügyi tárca konzuli főosztályának helyettes vezetője a sérültek hazaszállításáról annyit mondott, hogy ez nem diplomáciai, hanem szigorúan orvosi kérdés, egyelőre nem tud tájékoztatást adni az ügyben. Ismertette azt is, hogy a 11 elhunytból 3 azonosítása fejeződött be. Jelezte, hogy a holttestek hazaszállítására szigorú nemzetközi szabályok vannak, az csak a halottkémi jelentések írásos kézhezvételét követően lehetséges.

Szavai szerint hétfőn valamennyi közvetlen hozzátartozó megkereste a konzuli tájékoztatási irodát, ahol név szerinti keresés esetén adnak információt a nagykövetségre beérkezett és a külügyi tárcának továbbított jelentések alapján. Az Egyiptomban tartózkodó magyar diplomaták a sérültek meglátogatása után a rendőrséget is felkeresték, hogy "információikkal segítsék a helyszínelő munkát és igyekezzenek gondoskodni a magyar állampolgárok ingóságainak biztonságba helyezéséről, lehetőségeik keretein belül" - mondta.

A főosztályvezető-helyettes közölte azt is, hogy a tárca felvette a kapcsolatot a Best Reisen utazási irodával is, amelyet arra kértek - bár ezt az iroda magától is megtette -, hogy intézze az út biztosítással kapcsolatos ügyeit a biztosítók szövetségével, illetve azokkal a biztosítótársaságokkal, amelyeknél tudomásuk szerint a turisták a biztosításukat kötötték.

A tárca alapvetően nem köteles azoknak a költségeit átvállalni, akiknek nincs biztosításuk - mondta Précsényi Árpád, hozzátéve: az utazási iroda a kapcsolati körébe tartozó biztosítókkal tárgyal arról, hogy anyagi fedezet hiányában ne hiúsuljon meg senkinek a hazaszállítása.

Egy tömeges balesetek ellátásában nagy gyakorlatot szerzett mentőorvos és egy gyermek-traumatológus szakorvos segíti majd a vasárnap történt tragikus egyiptomi buszbaleset sérültjeinek ellátását az észak-afrikai országban - közölte a Nemzeti Erőforrás Minisztérium hétfőn. A minisztérium megbízásából és anyagi támogatásával az Országos Mentőszolgálat által küldött szakorvosok kedden indulnak Egyiptomba. Feladatuk, hogy a hurgadai és kairói kórházakban kezelt magyar sérültek további egészségügyi ellátásának koordinációjában, majd hazaszállításuk előkészítésében nyújtsanak segítséget - írta a minisztérium a közleményben.

Egy rendőrségi szakemberekből és katasztrófavédelmi pszichológusból álló ötfős delegáció hétfőn az esti órákban indul az egyiptomi Hurghadába. Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) és az Országos Rendőr-főkapitányság közös közleményében az olvasható, hogy a szakemberek egy részének feladata a baleset okainak és körülményeinek feltárása, a katasztrófavédelem pszichológusa pedig a sérülteknek és a kiutazó hozzátartozóknak segít feldolgozni a történteket. A delegációban van közlekedési szakember, igazságügyi biológus, igazságügyi orvos, illetve az OKF vezető pszichológusa.

További híreink az egyiptomi busztragédiáról itt!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!