szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az EU nem hagyja sugározni azt a filmet, amely afgán nők bebörtönzéséről szól.

Európai uniós illetékesek megakadályozták annak a dokumentumfilmnek a sugárzását, amely "morális bűncselekmény" miatt elítélt afgán nők igaz történetét mutatja be - adta hírül csütörtökön a BBC brit közszolgálati televízió hírportálja. Az EU kabuli küldöttségének álláspontja szerint azért nem szabad sugározni az EU által megrendelt és uniós finanszírozással készült alkotást, mert a szóban forgó hölgyek biztonsága "valós aggodalomra ad okot". 

Az Amnesty International nemzetközi jogvédő szervezet ugyanakkor ezzel összefüggésben arra hívta fel a figyelmet, hogy az afgán igazságszolgáltatási rendszer visszásságairól le kell rántani a leplet. Az Afganisztánban bebörtönzött nők felét "morális bűncselekmény", vagy úgynevezett "zina" miatt tartják fogva. Ez utóbbi nagyjából annyit tesz, hogy a nők elmenekülnek a kényszerházasság, vagy erőszakos férjük elől.  Civil szervezetek becslései szerint több száz őrizetben lévő afgán asszony vált családi erőszak áldozatává. 

A dokumentumfilm  bemutatja egy Gulnaz nevű 19 éves lány történetét, akit megerőszakoltak, majd házasságtörés vádjával letartóztattak. Időközben gyermeke született, aki fogsága idején is mellette van. "Először 2 évre vettek őrizetbe. Miután fellebbeztem, ez 12 évre emelkedett. Nem követtem el semmit, miért kell ilyen sokáig börtönben lennem?" - fakadt ki Gulnaz. 

Az övéhez hasonló tragikus történet korántsem egyedülálló, mutatott rá a Human Rights Watch munkatársa, Heather Barr. Az afganisztáni női fogvatartottak eseteit kutató aktivista elmondta: számtalan történetet ismer, amelyben a rendőrségen segítségért folyamodó afgán nők börtönben végezték.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!