szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Három nagy EU-tagállam kedden konzultációkra hazahívta nagykövetét Szíriából. Madrid, Párizs és Róma az arab országban fokozódó erőszakkal indokolta a lépést.

A három országgal ellentétben az Európai Unió nem tervezi Damaszkuszban működő diplomáciai képviselete vezetőjének hazarendelését. Mint egy brüsszeli szóvivő közölte, az EU fontosnak tartja, hogy helyszínen tartózkodó emberei révén szerezzen információkat a Szíriában zajló fejleményekről, főleg azért, mert az arab országban nem szabad a sajtó.

Az EU-tagállamok új szankciókat terveznek Szíria ellen, végső döntés február 27-én várható - közölték Brüsszelben. A tervezett büntető intézkedések között szerepel a szíriai nemzeti bank külföldi követeléseinek befagyasztása, a bankkal folytatott tranzakciók megtiltása. Úgyszintén betiltaná az EU a foszfát-, gyémánt- és nemesfém-kereskedelmet Szíriával.

Kína új diplomáciai kezdeményezésre készül Szíria ügyében. A pekingi külügyminisztérium szóvivőjének keddi bejelentése szerint a kelet-ázsiai ország diplomatákat küldene más országokba a szíriai probléma megvitatása céljából. Liu Vej-min (Liu Weimin) szóvivő leszögezte, hogy hazája "konstruktív szerepet" akar játszani a konfliktus "politikai megoldásának előmozdítása" terén.

Új kezdeményezésre készül Törökország is - jelentette be Recep Tayyip Erdogan kormányfő, "a civilizált világot ért fiaskónak" minősítve azt, hogy az orosz és a kínai ENSZ-nagykövet szombaton megvétózta a Szíriára vonatkozó BT-határozatot. Ankara azokat az országokat akarja bevonni kezdeményezésébe, amelyek a szíriai nép oldalán és a damaszkuszi rezsimmel szemben állnak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!