A nemzetközi szerződések Hollandiában közvetlenül hatályosak, vagyis az állampolgárok azokból rögtön származtathatnak jogokat, anélkül, hogy a szerződéshez a holland parlamentnek végrehajtási jogszabályt kellene elfogadnia. A hatályos alkotmány rendelkezése szerint a közvetlen hatály akkor is érvényesül a nemzeti szabály kárára, ha a nemzetközi szerződés ellentétes a holland joggal. Más országokban a legtöbb nemzetközi szerződést egy végrehajtási rendelet kíséri, amely kitér az abból származó jogok és kötelezettségek nemzeti szinten történő érvényesíthetőségére. Az Európai Unió által elfogadott egyes jogszabályok esetében közvetlenül érvényes a közösségi jog a tagállamokban, a végrehajtási rendelet nem merül fel.
A VVD egy mondat betoldásával akarja megváltoztatni az alkotmányt: "kivéve, ha a törvény nem rendelkezik másként". Így - érvelnek a képviselők - általános maradna, hogy a nemzetközi előírás felülírja a nemzeti jogot, de a kormány és a parlament pontosabban meghatározhatja, miként is alkalmazandó az adott szabály.
A VVD álláspontja illusztrálásaként egy közelmúltbeli hágai bírósági ítéletre hivatkozott, amelyet az emberi jogok európai konvenciója alapján hozott. A művészek hollandiai támogatási rendszerének eltörléséről volt szó, ám a törvény nem tért ki az átmeneti időszakra, amely hiányosság a bíróság szerint sérti az emberi jogokat.
A képviselők szerint "a hiányosság az emberi jogok egyoldalú fejlődésének az eredménye. A bírák túlbuzgóan élnek értelmezési lehetőségükkel azokban a helyzetekben, amikor a (nemzetközi) törvényhozó nem végezte el feladatát" – olvasható a cikkben.