szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Bűnösnek mondta ki a hágai székhelyű Nemzetközi Büntetőbíróság szerdán Thomas Lubanga Dyilo kongói milíciavezért egyebek mellett gyermekkatonák toborzásában és bevetésében. A bíróság szerint egyértelműen igazolódtak a vádak, amelyek szerint Lubanga a 2002-2003-as összecsapások idején 15 évesnél fiatalabb gyermekeket sorozott be a Kongó Felszabadítása Hazafias Erői nevű félkatonai szervezet egységeibe.

A vádirat szerint a fiatalok nagy részét később a frontvonalba küldték harcolni, sokan elestek közülük. A gyerekeknek ölniük és fosztogatniuk kellett, nemi erőszak áldozataivá és elkövetőivé is váltak. Luís Moreno-Ocampo főügyész emlékeztetett a per során,  hogy sokan közülük még ma is csak gyógyszeres kezeléssel, vagy kábítószerrel képesek élni, sok köztük a munkanélküli, és vannak, akik prostituálttá váltak.

Az egykor a hema népcsoportot vezető Lubanga saját testőrségét is részben gyermekekből állította fel. Az ügyész a vádak ismertetésekor filmfelvételeket is mutatott, amelyen a milíciavezér gyermekkatonák gyűrűjében látható.

Az 1999-ben kezdődött polgárháborúnak becslések szerint körülbelül 60 ezer halottja volt az aranybányáknak is otthont adó, kelet-kongói Ituri körzetében.

Emberi jogi szervezetek úgy becslik, a gyermekkatonák száma elérhette a 30 ezret is a háború évei alatt.

Ez a Nemzetközi Büntetőbíróság első ítélete. A 2002-ben felállított törvényszék az első olyan állandó bíróság, amely háborús bűnösök felett ítélkezik. A büntetőbíróság hét afrikai konfliktus (Kongó, Uganda, Közép-afrikai Köztársaság, Szudán (Dárfúr), Kenya, Líba, Elefántcsontpart) ügyében nyomoz. Letartóztatottjai között van Jean-Pierre Bemba, a Kongói Demokratikus Köztársaság volt alelnöke és Laurent Gbagbo volt elefántcsontparti elnök is.

Lubanga büntetését később szabják ki a bírák. Akár életfogytiglani börtönt is kaphat. A vádlott mindvégig tagadta bűnösségét, és nem mutatott érdemi reakciót a szerdai ítélethirdetésen. A védelem egy hónapon belül fellebbezhet a döntés ellen.

Az ítélet hágai felolvasásán ott volt Angelina Jolie színésznő, emberi jogi aktivista is, aki a helyszínen úgy nyilatkozott, hogy a határozat győzelmet jelent az egykori gyermekkatonák számára.

Nemzetközi emberi jogi szervezetek szintén méltatták az ítéletet, amely szerintük azt az egyértelmű figyelmeztetést küldi a gyermekeket bevető parancsnokoknak, hogy ezzel súlyos bűnt követnek el, amely nem marad megtorlatlanul.

Már korábban bírálták ugyanakkor az ügyészséget, hogy Lubanga bűneit a gyermekkatonákkal összefüggő cselekedetekre korlátozta, miközben szerintük más súlyos háborús bűnökért is felelnie kellett volna.

A most 51 éves Thomas Lubanga hat évvel ezelőtt került a hágai büntetőbíróság őrizetébe. Pere 2009-ben kezdődött el, de csak tavaly augusztusban fejeződött be, mert - elsősorban a vád tanúinak védelme érdekében - többször félbe kellett szakítani. A bírák a per során két ízben szabadlábra is kívánták helyezni a vádlottat, de Moreno-Ocampo ügyésznek sikerült meggyőznie őket az eljárás folytatásának szükségességéről.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!