szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Végig működtek a hajtóművei annak az orosz utasszállító repülőgépnek, amelyik hétfőn zuhant le a nyugat-szibériai Tyumeny közelében - derült ki a gép feketedoboza által rögzített repülési adatok elemzéséből.

Az orosz Államközi Légügyi Bizottság (MAK) kedden kiadott előzetes tájékoztatása szerint a UTair légitársaság gépe a felszállást követően 210 méteres magasságba emelkedett. Ezután előbb jobbra fordult 35 fokkal, majd balra több mint 50 fokkal, és közvetlenül ezt követően becsapódott a földbe.

A vizsgálóbizottság három lehetséges okot tanulmányoz: üzemzavar történhetett, a pilóta vagy a repülőgépet kiszolgáló földi személyzet hibázhatott. A testület szerint a mindenre kiterjedő vizsgálat több mint egy hónapig tarthat. Vlagyimir Jakusev, Tyumen megye kormányzója keddi sajtóértekezletén arról beszélt, hogy a gép indulása előtt nem végeztek el minden előírt felkészítő műveletet. Így nem történt meg a gépszárnyak kötelező jégtelenítése sem.

A súlyos szerencsétlenségben 31 ember halt meg, 12-en súlyos sérülésekkel túlélték a zuhanást. A sérültek mindegyikének az állapota súlyos. Nyolc embert megműtöttek, a többieket intenzív osztályon ápolják.

Értesülések szerint a szerencsétlenségben a Szurgutnyeftyegaz orosz olajipari vállalat öt munkatársa meghalt, közte az igazgatótanács egyik tagja, három munkatársuk a sérültek között van. A gépen egy másik orosz olajipari óriás, a Lukoil két munkatársa is utazott.

AP / Marat Gubaydullin

A Moszkovszkij Komszomolec című bulvárlap kedden "Már nincs hova továbbzuhanni" című cikkében az orosz légügyi hatóságok alkalmatlanságát ostorozta, amiért képtelenek megakadályozni az újabb és újabb katasztrófákat. Az írás elöregedett gépparkról és a pilóták nem megfelelő kiképzéséről írt. A cikkből kiderült, hogy a szerencsétlenül járt repülőgép 1992-ben készült. Első tulajdonosa egy tajvani légitársaság volt, 1999-től 2003-ig a Finnair színeiben közlekedett, majd 2003-tól öt évig az Aero Airlines észt társaság használta. A UTair 2008-ban kapta meg. A gép kapitánya előzőleg tízezer órát repült, míg a másodpilóta mintegy kétezret.

Egy orosz szakértő, aki korábban több légi katasztrófa vizsgálatában is részt vett, azt mondta, a szovjet időkben nem fordulhatott volna elő, hogy valaki 3,5 évvel a pilótakiképzés után gépkapitány legyen. Ehhez legalább öt évet kellett repülni akkoriban - tette hozzá. A hétfői katasztrófa egy másik szempontból is fájdalmas a UTair légitársaság számára. Éppen a baleset napján Moszkvában ünnepségre készültek, mert a céget egyebek között az "Év légitársasága" címre jelölték. A rendezvény elmaradt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!