szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Ciprus készen áll arra, hogy európai partnereivel együtt menekülteket evakuáljon Szíriából - mondta az ország külügyminisztere. Július 1-jén Ciprus veszi át az Európai Unió soros elnöki tisztségét.

"Mindössze 100 kilométerre vagyunk Szíria és Libanon partjaitól. Minden ottani negatív fejlemény érinteni fog bennünket" - mondta Erato Kozaku-Markullisz az AFP francia hírügynökségnek adott interjújában.

A miniszter szerint országa "aggódik" a szíriai helyzet miatt, de kezdetektől fogva azon az állásponton van, hogy "minden áron el kell kerülni egy katonai beavatkozást", mivel az "robbanásveszélyes helyzetet teremtene a térségben".

AP / Hussein Malla

A ciprusi külügyminiszter emlékeztetett, hogy Ciprus a 2006. nyári libanoni-izraeli háború idején jelentős szerepet vállalt 65 ezer külföldi Libanonból való kimenekítésében.

"Ha ezek a menekülők és menedékkérők nem hajóval jönnek, akkor a megszállt területek felől fognak érkezni, és már most is ez a legfőbb gondunk".

Törökország 1974 óta megszállva tartja Ciprus északi harmadát. Az egyoldalúan kikiáltott Észak-ciprusi Török Köztársaságot egyedül Ankara ismeri el, és az ország két részét egy ENSZ által ellenőrzött "zöld vonal" választja el egymástól.

"Képzeljen el egy jelentős közel-keleti megrázkódtatást, a menekülők egy része biztos, hogy ebből az irányból próbálkozik majd" - magyarázta a Ciprusi Köztársaság minisztere.

A közelmúlt észak-afrikai felkelései idején Olaszországra és Máltára zúduló menekültáradat tanulságai alapján a ciprusi "elnökség által megörökölt prioritások egyike, hogy létre kell hozni egy közös európai menekültbefogadó rendszert" - tette hozzá. Kozaku-Markullisz szerint az EU északi országainak részt kell vállalniuk azokból a hatalmas költségekből, amelyek az "arab tavasz" menekültjeinek befogadásából mindmáig döntően déli partnereikre hárulnak.

A miniszter asszony azt ígérte, hogy a szíriai menekülteket országa nem fogja rövid időn belül visszaküldeni hazájukba. Ciprus, mint befogadó ország lehetőségeit ugyanakkor korlátozottnak nevezte.

Az interjúban arról is beszélt, hogy a ciprusi EU-elnökség napirendjén nem szerepel a sziget megosztottságának ügye. Az unió és Törökország viszonya azonban rendszeresen téma a külügyminiszterek tanácskozásán - figyelmeztetett, megemlítve, hogy Ankara semmilyen párbeszédre nem hajlandó kormányával.

Ankara nemrég azt is bejelentette, hogy befagyasztja kapcsolatait az EU-elnökségével, amíg ezt a tisztet Ciprus látja el.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!