szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Rekordszámú - közel 700 - nemzetközi megfigyelő jelenlétében folyt vasárnap Mexikóban az elnök- és a parlamenti választás, amelyen várhatóan a latin-amerikai ország legrégibb politikai ereje, az Intézményes Forradalmi Párt (PRI) juthat a hatalom csúcsára.

A mintegy 79,5 millió szavazásra jogosult mexikói közép-európai idő szerint hétfő hajnali háromig adhatja le voksát az ország új elnökére, az alsóház 500 tagjára és a 128 szenátorra.

"Ez történelmünk legjobban ellenőrzött választása" - mondta Lorenzo Cordova, az Szövetségi Választási Intézet (IFE) tanácsadója. A több mint 134 ezer választókörzet munkáját közel egymillió állampolgár, az IFE által kinevezett tisztviselők és a politikai pártok képviselői ellenőrzik. Hatvanhat ország - elsősorban az Egyesült Államok, Argentína és Venezuela -, valamint az Amerikai Államok Szervezete 696 megfigyelője őrködik a voksolás kifogástalan lebonyolításán.

Most alkalmazták először a 2007-ben elfogadott választási eljárási törvényt is, amely nagyobb hatalmat ad az IFE-nek a panaszok elbírálásában, és szoros verseny esetén lehetővé teszi a szavazatok egyenkénti újraszámolását. Mindezek ellenére egy felmérés szerint a mexikóiak 71 százaléka nem zárja ki a választási csalás lehetőségét. Ez a vélemény még a PRI hét évtizedes hatalma idejére nyúlik vissza, de más pártok is alkalmaztak szavazatvásárlást, választóknak osztogatott kis ajándékokat és hamis szavazatok az urnába dobását.

A kedélyek megnyugtatása érdekében az elnökjelöltek a választás előtt néhány nappal írásban állapodtak meg, hogy tiszteletben tartják a voksolás eredményét.

Az országot 2000 óta kormányzó konzervatív Nemzeti Akciópárt által delegált államfőknek - Vincente Foxnak és Felipe Calderónnak - nem sikerült sarokba szorítaniuk a kábítószerkartelleket. Mi több, ez utóbbiak beférkőztek nemcsak a rendőrség, de a hadsereg soraiba is. A lakosság pedig kezd belefáradni az öldöklésbe, amelynek már csaknem 60 ezer ember esett áldozatul.

Az elnökválasztás toronymagas esélyese a populistának tartott Intézményes Forradalmi Párt színeiben induló fiatal, dinamikus Enrique Pena Nieto ügyvéd, Mexikó szövetségi állam volt kormányzója, aki a közvélemény-kutatások szerint 10-17 százalékponttal vezet a baloldali pártszövetség jelöltje, Andrés Manuel López Obrador volt mexikóvárosi polgármester előtt. A harmadik helyen a Nemzeti Akciópárt jelöltje, Josefina Vázquez Mota áll, az első nő, akit egy nagy mexikói párt valaha az államfői tisztségre jelölt.

Az urnáktól való távozás után készült közvélemény-kutatás alapján a várható eredménnyel kapcsolatos első becsléseket az urnazárás után teszik közzé, az IFE pedig hétfő reggel 7 óra előtt ismerteti az első részeredményeket.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!