szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kaltenbach Jenő az Európa Tanács rasszizmus elleni bizottságának történetében az első magyar elnök. Ám a volt ombudsman tagi mandátuma az év végén lejár, és azt a kormány nem hosszabbítja meg az LMP szerint. A bizottság két korábbi elnöke Orbán Viktornak küldött levélben kérte a döntés felülvizsgálatát.

A kormány annak ellenére akarja visszahívni az Európa Tanács rasszizmus elleni bizottságának magyar elnökét, Kaltenbach Jenőt, hogy idén márciusban a bizottság tagjai további két évre bizalmat szavaztak neki - írja keddi közleményében Jávor Benedek, az LMP frakcióvezetője. Mint írja, a döntés hazai és európai szakmai körökben is megütközést váltott ki, ezért az LMP felszólítja a kormányt, bírálja felül döntését.

Az Európai Rasszizmus és Intolerancia elleni Bizottság (ECRI) rendszeres jelentéseket készít a 47 tagállam e területen tapasztalható helyzetéről. Ez év márciusában - az ET történetében először - magyar szakembert választottak két évre az ECRI elnöki posztjára, Kaltenbach Jenő személyében. A volt ombudsman tagi mandátuma év végén jár le. Fel sem merült senkiben, hogy a magyar kormány nem jelöli ismét a bizottságba, amelynek elnökévé éppen most választották meg - áll a közleményben.

Az ECRI két korábbi elnöke Orbán Viktornak küldött levélben kérte a döntés felülvizsgálatát, a bizottság tagjai pedig országuk strasbourgi nagyköveteit kérték, hogy tegyenek meg mindent azért, hogy az általuk megválasztott elnök kitölthesse a mandátumát. Múlt héten civil szervezetek fordultak az Európa Tanácshoz az ügyben.

A bizottság tagjait a tagországok kormányai jelölik, azonban a tagság feltétele, hogy a jelöltnek elismert szaktekintélynek kell lennie a területen. Az ECRI elnök személyét éppen ezért nem kormányok közti diplomáciai alkuk során, hanem a 47 tagállam szakértőinek a szavazata alapján választják.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!