szerző:
hvg.hu/transindex.ro
Tetszett a cikk?

Másfél milliárd eurót költhetnek a következő uniós támogatási ciklus pénzeiből Erdélyre, de ehhez a magyar és román közösség összefogására van szükség.

Elkészült az Erdély 2020 fejlesztési terv magyar nyelvű változata, néhány napon belül angolul és románul is elérhető lesz a program – jelentette be Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke hétfői kolozsvári sajtótájékoztatóján. A terv aktualitása, hogy nyilvánosságra került a következő uniós támogatási ciklus Romániának előirányzott kerete, ami biztos, hogy legalább 30 milliárd euró lesz, majdnem annyi, mint Románia éves költségvetése - írja a Pénzcsinálók erdélyi gazdasági oldal.

Az erdélyi kisvállalkozóknak is jutna fejlesztési pénz
Stiller Ákos

A programot megalkotó RMDSZ a 2013-2020 időszakra 1,5 milliárd euró rendelkezésre álló forrással számol, a végső összeg az uniós költségvetés elfogadásától is függ. A stratégiában három nagy prioritást fogalmaztak meg, amelyeknek egyaránt lehetnek a haszonélvezői a magyar és a román közösség tagjai. A program középpontjában a helyi közösség fejlesztése áll az önkormányzatokon keresztül; a kis- és középvállalkozások, az újonnan induló cégek, valamint a mezőgazdasági tevékenységet folytató személyek támogatására helyezik a hangsúlyt.

„Az EU filozófiája az elkövetkező időszakban az együttműködés lesz, amelyet a gazdasági vállalkozásoknak is meg kell tanulniuk és gyakorolniuk kell. A magas fokú kooperáció miatt plusz pontokat kaphatnak a cégek a pályázatokon” – hangsúlyozta Kelemen, aki szerint óriási a felelőssége minden döntéshozónak, hogy a pénzek eljussanak a rendeltetés szerinti haszonélvezőkhöz. Azért készítik el román nyelven is az Erdély 2020 programot, mert a stratégiát csak akkor lehet életbe ültetni, ha egyetértés lesz a politikai pártok között.  „Abban hiszek, hogy lesz lehetőség ezeket a döntéseket befolyásolni, ebből a stratégiából minél többet belefoglalni Románia fejlesztési stratégiájába” – jelentette ki Kelemen Hunor.

Az Erdély 2020 program az EU által felkínált 55 pályázási jogcímből 13 fő irányvonalat emel ki: ezek között van a vidékfejlesztés, a kohéziós törekvések, a regionális fejlesztés és szociális kérdések kezelése. Az allokációs tervből kitűnik, hogy ezeknek a célkitűzéseknek a megvalósítására összpontosul a teljes költségvetés 57%-a.

„A cél Erdély fejlesztése, a modernizációs szükségletek egyharmadát lehet uniós alapokból biztosítani, ha reményeinknek megfelelően az önkormányzatok, vállalkozók, gazdálkodók jobban tudják majd felhasználni a program nyújtotta lehetőségeket” – fogalmazott Winkler, aki az Adatbank Cafén is tartott előadást már az Erdély 2020 programról, a videó itt tekinthető meg.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!