szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Felipe Calderón, Mexikó volt elnöke elsősorban a kartellek vezetőinek kiiktatására törekedett a drogháborúban, de ezzel csak azt érte el, hogy a négy nagy és a hat kisebb szervezett bűnözői csoport szétaprózódott.

A kábítószerkartellek felaprózódását érte csak el Felipe Calderón, Mexikó nemrég leköszönt elnöke a kemény kéz politikájával, és ez nagyban hozzájárult ahhoz, hogy eszkalálódott az erőszak - mondta a mexikói főügyész.

Jesus Murillo kifejtette keddi rádiónyilatkozatában: Calderón elsősorban a kartellek vezetőinek kiiktatására - megölésére vagy elfogására - törekedett elnökség hat éve alatt, de ezzel csak azt érte el, hogy a négy nagy és a hat kisebb szervezett bűnözői csoport szétaprózódott, és jelenleg 60-80 kis és közepes új kartell működik Mexikóban.

A főügyész szerint Calderón stratégiája közvetlenül felelős azért, hogy jelentősen megnőtt az emberölések és emberrablások száma a közép-amerikai országban. Murillo ezzel megismételte azt a bírálatot, amelyet hétfőn fogalmazott meg Mexikó nem egészen három hete hivatalban lévő új kormányának belügyminisztere.

Calderón korábban azt hangsúlyozta, hogy a biztonsági erők 25-öt elfogtak a mexikói kábítószerkartellek 37 legkeresettebb vezetőjéből. Ezt a stratégiát az Egyesült Államok is támogatta, Washington több száz millió dollárral és katonai, titkosszolgálati együttműködéssel járult hozzá déli szomszédjának a kábítószer-maffia elleni harcához, amely becslések szerint 70 ezer halálos áldozatot követelt.

A két legkiterjedtebb szervezett bűnözői csoport Mexikóban a Joaquín Guzmán vezette Sinaloa kartell és a Los Zetas.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!