szerző:
hvg.hu/transindex.ro
Tetszett a cikk?

Hat éven belül minden román pedagógusnak egyetemi diplomával kell rendelkeznie egy decemberben elfogadott sürgősségi rendelet szerint.

Miniszteri mandátumának utolsó napjaiban Ecaterina Andronescu leköszönt oktatási tárcavezető egy rendeletet dolgozott ki, amely szerint kötelező módon egyetemi végzettséggel kell rendelkeznie az összes pedagógusnak. Azoknak az általános iskolai és óvodai képzésben tanító pedagógusoknak, akik nem végezték el az egyetemet ezidáig, hat év áll a rendelkezésükre, hogy a követelésnek eleget tegyenek. Az oktatási törvényt módosító sürgősségi kormányrendelet decemberben jelent meg a Hivatalos Közlönyben, az oktatási szakszervezetek becslése szerint ez az intézkedés több mint 22 ezer óvópedagógust és elemi iskolai tanítót érint - írja a Transindex.

Egy 2-3 éves egyetemi képzésnek, egy egyetemi diplomának nincs hozadéka egy 30 éve pedagógusként dolgozó személy számára, aki már ismeri a szakmája minden csínját-bínját. Olyan pedagógusok is dolgoznak az oktatási rendszer keretében, akik már 50 éve a pályán vannak, és félő, hogy nyugdíjazásuk előtt néhány évvel elveszíthetik munkahelyüket" - nyilatkozta a Hotnews.ro hírportálnak Simion Hăncescu, a FSLI szakszervezet elnöke.

A cikk szerint azoknak a tanítóknak, óvópedagógusoknak, mestereknek, akik a törvény elfogadásakor már a rendszerben dolgoztak, nem kötelező pótolniuk tanulmányaikat, de amennyiben képesítéseken, kurzusokon való részvételüket tudják okiratokkal bizonyítani, illetve gazdag szakmabeli tapasztalatról tesznek tanúbizonyságot, lehetőségük van elismertetni diplomájukat, így nem kellett egyetemet végezniük. Hăncescu szerint a diplomák elismertetése folytatódik, hiszen a procedúra beindult már. Elmondta, 22 ezer dossziét adtak le a pedagógusok a minisztériumban, de úgy tudja, Ecaterina Andronescu miatt akadt el a feldolgozásuk, ugyanis a volt miniszter nem értett egyet a diplomák elismerésével.

A Transindex megkeresésére Király András oktatásügyi államtitkár elmondta, a sürgősségi kormányrendelet pontosítaná az oktatási törvénynek azt az előírását, amely kimondja, hogy aki oktató - függetlenül attól, hogy az iskola előtti, vagy elemi szintű oktatásban dolgozik - annak legalább alapszintű felsőoktatási végzettséggel kell rendelkeznie. "Ezt a tanügyi törvény 248-as cikke írja elő, ebben a cikkben nem szerepel határidő arra vonatkozóan, hogy meddig kell a diplomát megszerezni. Azoknak a személyeknek, akik most lépnek be a tanügybe, kötelező módon felsőfokú képzettséggel kell rendelkezniük. A 22 ezres szám az nagy: vegyük figyelembe, hogy sokan fognak nyugdíjba vonulni az elkövetkező hat éves periódusban" - vélekedett Király, aki szerint ennek a számnak a fele reálisabb. Hozzátette, a pedagógusoknak körülbelül 10%-a magyar.

A sürgősségi rendelet akkor válik törvénnyé, ha azt a parlament két háza is elfogadja, de kérdés, hogy ebben a formában szavazza-e meg a törvényhozó testület. "Szerintem a képviselőházi és szenátusi szakbizottságokban sok vita lesz, módosítások is várhatók, és a hat éves időtartam sincs kőbe vésve. Elképzelhető, hogy ezt a periódust kitolják tíz évre" - így Király.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!