szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Fenyegetőzése ellenére Észak-Korea már régebb óta készülhet az újabb atomkísérletre. Egyelőre azonban még így sem elég erős az arzenálja egy komolyabb atomháború kirobbantásához. Cserébe kihúzhatja a gyufát legfontosabb támogatójánál, Kínánál is.

"Az Egyesült Államok elleni évszázados harc új szakaszában nem rejtjük véka alá azt, hogy különféle műholdak és nagy hatótávolságú rakéták - amelyek felbocsátását folytatjuk -, illetve a végrehajtandó átfogó atomkísérlet az esküdt ellenségünket, az Egyesült Államokat fogja célba venni" – üzente meg a világnak a Kim Dzsongun vezette észak-koreai Állami Védelmi Bizottság, válaszként az Észak-Korea elleni ENSZ-szankciókra.

Hiába tart azonban már november vége óta az észak-koreai rakétapánik, és hiába fenyegette meg a világot Észak-Korea Amerika atomrakétákkal való megcélzásával, az ország még nem tart ott, hogy kirobbantson egy interkontinentális atomháborút.

Az Unha-3 rakéta kilövése
AFP / KCNA

Bár a legfrissebb atomfenyegetés a héten bejelentett ENSZ-szankciókra válaszul jelent meg, a most bejelentett újabb atomkísérletről már tudni lehetett korábban is. Egy jó atomrakétához két dolog kell: megfelelő képességű hordozórakéta és atomtöltet. Észak-Korea mindkettő fejlesztésén dolgozik egy ideje, bár a legutóbbi rakétakilövés során is ragaszkodtak hozzá, hogy az Unha-3 típusú rakéta békés célokat, műholdfellövést szolgált.

Még nem elég erős az arzenál

Ha felrobban a beígért észak-koreai atombomba, akkor az lesz a kommunista ország harmadik atomkísérlete. 2006-ban és 2009-ben is sor került atomkísérletre, mindkét alkalommal az akkori hordozórakéta-teszt után. Éppen ezért a sikeres 2012-es decemberi hordozórakéta-fellövés után már felmerült, hogy újabb atomrobbantásra készülhetnek Kim Dzsongun országában.

A kísérleti atomrobbantás helyszíne műholdfelvételen
AFP / Korea Aerospace Research Institute

Észak-Korea nem adott időhatárt legújabb atomrobbantásához, de a jelek szerint erre már régóta készül. A robbantásra ezúttal is a föld alatt fog sor kerülni, egy erre a célra kiépített alagútban. Dél-koreai katonai források szerint már készen áll az Észak-Korea északi részén kialakított Punggje-ri föld alatti kísérleti terep.

Észak-Korea ugyanakkor még messze lehet egy valóban hatékony atomarzenál birtoklásától – legalábbis ezt állítják az elemzők. A BBC szerint Észak-Koreának még nem sikerült olyan méretű robbanófejet előállítania, amit egy hordozórakéta képes lenne sikerrel célba juttatni. A Reuters szerint pedig ballisztikus rakétái sem képesek még elérni az amerikai szárazföldet, bár a legújabb rakétáról úgy sejtik, képes lehet elérni San Franciscóig. A két eddigi kísérlet atomtöltetének erőssége pedig a becslések szerint messze alulmarad a legelső, hirosimai atombomba erejétől.

Ettől függetlenül Észak-Korea ismét bizonyíthat az új robbantással, ahogy a legutóbbi rakétafellövéssel bebizonyította, hogy képes olyan ballisztikus rakéta előállítására, ami nem esik vissza a tengerbe kilövés után. A dél-koreaiak szerint az új kísérleti robbanófej dúsított uránból készül. Az eddigiek plutóniumból készültek, amiből korlátozottak Észak-Korea erőforrásai, ám uránércből jelentős források állnak rendelkezésére, 2010-ben pedig elindította saját urándúsító üzemét, természetesen azt állítva, hogy békés célokra kell. Észak-Korea ezzel azt is bizonyíthatja, hogy a saját erejéből képes uránium töltetet is előállítani.

Kim Dzsongun apjához hasonlóan nem retten meg az ENSZ-szankcióktól
AFP / Korea News Service / Korean Central News Agency

Észak-Koreának nem tudni pontosan, mennyi robbanófejre elegendő plutóniuma lehet. Különféle szakértői vélemények szerint négy, nyolc, vagy akár egytucatnyi atomtöltetet is fel tudnak belőle szerelni. Ha emellé elindítják az uránium tartalmú töltetek gyártását, akkor a Reuters által hivatkozott 2012 végi becslések szerint 2016-ig 20-30 további atomtöltetet gyárthatnak.

Kihúzzák a gyufát Kínánál

A három atomtöltet- és rakétatesztben az is megegyezik, hogy Észak-Korea látványosan tesz a rájuk válaszul kapott mindhárom ENSZ-szankcióra. Sőt, most még kemény fizikai ellenlépésekkel, gyakorlatilag háborúval is megfenyegette Dél-Koreát, ha azokat végre meri hajtani.

A nemzetközi kritikák közül még mentorára és kereskedelmi partnerére, Kínára sem nagyon hallgat, akit szintén aggasztanak az atomkísérletek. Kína teljes mértékben támogatta a legutóbbi elítélő ENSZ-határozatot és az atomrobbantással fenyegető nyilatkozatra is hasonlóképp reagált, felhívva a figyelmét Észak-Korea vezető pártjának, hogy tartózkodjon a feszültségkeltő, provokatív lépésektől és a helyzet tovább élezésétől.

Bár úgy tűnik, hogy szankciókkal nem sok mindent lehet elérni Észak-Koreánál, Kínánál mégis elszakadhat a cérna. Erre utal a kínai állami sajtóban megjelent legfrissebb cikk is, mely szerint Kína "habozás nélkül" csökkenteni fogja az Észak-Koreának szánt segélyeket, ha Phenjan ismét atomkísérletet hajt végre.

A Global Times című angol nyelvű lapban megjelent szerkesztőségi cikk hangsúlyozza, hogy Peking dilemma előtt áll a Koreai-félszigeten kialakult helyzetben. Szemére veti Phenjannak, hogy láthatóan nem értékeli Kína erőfeszítéseit, sőt - még ha burkoltan is -, de bírálja Kínát. "Akkor csak hadd haragudjon Észak-Korea. Kínának viszont lejjebb kell adnia ezzel kapcsolatos stratégiájához fűzött várakozásait", mivel "egyre távolodunk attól a céltól, hogy atomfegyvermentessé tegyük a félszigetet", és "kifogytunk az Észak-Korea, Dél-Korea, Japán és az Egyesült Államok közötti diplomáciai egyensúlykeresés eszközeiből" - idézi az MTI a Global Timest.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!