szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy Kreml-közeli orosz lap szerint az állami atomenergia-vállalat, a Roszatom két lehetőséget is mérlegel a Paksi Atomerőmű bővítésének finanszírozásával kapcsolatban, ezek közül az egyik, hogy részesedést szereznek a magyar energiavállalatban. Ugyanerről a HVG is írt az Orbán-Putyin alkuról szóló cikkében.

Orbán Viktor külön is tárgyalt Moszkvában az orosz atomenergia-vállalat vezérével, Szergej Kirijenkóval és elképzelhető, hogy az orosz cég részesedést szerez a Magyar Villamos Művekben (MVM) - írja az atv.hu a Kreml-közeli Regnum nevű orosz hírportálra hivatkozva.

Túry Gergely

A HVG csütörtökön megjelenő száma nagy terjedelemben foglalkozik az Orbán Viktor és Vlagyimir Putyin orosz elnök közötti tárgyalások tétjével, és azt írja: az orosz fél 4,6 milliárd eurónyi állampapírt jegyezne le alacsony kamattal, cserébe a magyar kormány vélhetően újból az orosz gázbeszállító mellett köteleznné el magát. Ám a cikk szerint az orosz gázüzletnél is nagyobb falat a Paksi Atomerőmű felújítása és bővítése. A magyar léptékkel megaberuházásnak számító felújítás és bővítés 2000-4000 milliárd forintba kerülhet - áll a lapban, amely szerint a beruházásra az orosz állami atomenergia-cég, a Roszatom az esélyes. A HVG arról is beszámol, hogy a Kremlben folytatott tárgyalásokon is jelen lévő Roszatom kész lenne arra, hogy beszálljon a beruházásba és a finanszírozást is megoldaná tulajdonrészért cserébe.

Az orosz lap szerint két finanszírozási lehetőséget mérlegelnek az oroszok: a "cseh modell" szerint az orosz energiaóriás az erőmű új energiablokkjainak a megépítését közel egyharmad arányban kiszervezné magyar vállalatok számára, ám ahhoz, hogy Magyarország bővíteni tudja a paksi atomerőművet, a magyar fél kedvezményes hitelt is vár Moszkvától.

A másik megoldás szerint a magyar kormány részesedést adna a paksi atomerőműből, MVM-részvények biztosításával, elképzelhető ugyanis, írják, hogy az MVM-et részben privatizálni fogják. A Roszatom eszerint „ideiglenes” részesedéshez jutna, egészen addig, amíg a magyar fél kifizeti az új energiablokkok kiépítésével járó költségeket. A Regnum szerint egy másik alternatíva lehet a török modell - idézi az atv.hu. Ebben a rendszerben a magyar fél hosszúlejáratú szerződést kötne az oroszokkal, amely a beruházás fejében nem tulajdonosa lenne a Pakson megtermelt áramnak, hanem felvásárlója. Ebben a felállásban a Roszatom kibővíti az atomerőművet és tulajdonosává válna az ott megtermelt áramnak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!