szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Észak-Korea azzal fenyegetőzött csütörtökön, hogy "megelőző atomcsapást" mér az "agresszorokra" – köztük az Egyesült Államokra –, ha támadás éri az országot.

"Mivel az Egyesült Államok atomháború indítására készül (Észak-Korea ellen), forradalmi fegyveres erőink élni fognak azzal a jogukkal, hogy megelőző atomcsapást indítsanak" – jelentette ki a phenjani külügyminisztérium szóvivője, akinek nyilatkozatát a KCNA hivatalos hírügynökség ismertette.

Az amerikai hírügynökség jelentése szerint a nyilatkozat a megelőző csapás jogos célpontjának nevezi "az agresszorok főhadiszállását" is.

MTI / EPA / KCNA

A harcias megfogalmazású, "egy termonukleáris világháború kitörésére" figyelmeztető nyilatkozatot az észak-koreai rezsim néhány órával azelőtt tette közzé, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsában helyi idő szerint csütörtök délelőtt várhatóan megszavazzák a phenjani vezetés elleni újabb szankciókat, válaszul Phenjan ENSZ-határozatokba ütköző, február 12-i, harmadik kísérleti atomrobbantására.

"A háború nem fog a Koreai-félszigetre korlátozódni" – figyelmeztetett a diktatúrát irányító Koreai Munkapárt hivatalos lapja, a Rodong Szinmun, utalva az ország szerinte Amerika területét is elérni képes ballisztikus rakétáira. Észak-Korea gyakorta ad ki ilyen gyújtó hangú, kardcsörtető nyilatkozatokat, az elmúlt napokban azonban mindennapossá váltak fenyegetőzései.

Kedden Phenjan háborús cselekménynek nyilvánította az Egyesült Államok és Dél-Korea újabb, két hónapos hadgyakorlatát, s azzal fenyegetőzött, hogy szembeszáll velük, akár nukleáris fegyvereit is bevetve. Kilátásba helyezte azt is, hogy március 11-én, az amerikai-dél-koreai gyakorlat kiteljesedésével egy időben semmisnek nyilvánítja a koreai háborút lezáró, 1953-as fegyverszünetet, és felszámolja tárgyalódelegációként is szolgáló katonai misszióját Panmindzsonban.

Phenjant láthatóan feldühítették a kilátásba helyezett újabb BT-szankciók, amelyek célja, hogy megakadályozzák az észak-koreai fegyverkezési programok folytatásához, köztük az interkontinentális ballisztikus rakéták fejlesztéséhez szükséges technológiai eszközök beszerzését. A határozat tervezetét alig két napja terjesztette az ENSZ BT elé az Egyesült Államok és a Phenjan fő szövetségesének tartott Kína, s az előzetes jelzések szerint várhatóan a testület mind a 15 tagja támogatni fogja.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!