szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A maga részéről lezártnak tekinti a Tobin-ügyet az Európai Bizottság, mert a brüsszeli testületnek nincs több eszköze ebben a kérdésben – értesült szerdán az MTI.

Az MTI megkeresésére egy név nélkül nyilatkozó uniós forrás úgy tájékoztatott, hogy Viviane Reding a Tobin-ügyben mind Navracsics Tibor magyar, mind Alan Shatter ír igazságügyi miniszter leveleire válaszolt, ám mivel Shatter októberben az igazságügyi miniszterek tanácskozásán kijelentette, hogy a legfelsőbb bíróság döntésén nem áll módjában változtatni, mert azzal az igazságszolgáltatás függetlenségét kérdőjelezné meg a bizottság számára, az ügy lezárult.

"Az uniós jogszabályban nincs kritikus hiba"

A brüsszeli testület az uniós jog szempontjából azt vizsgálta, hogy van-e az Európai Elfogatóparancs jogintézményéről szóló jogszabályban olyan kritikus, rendszerszintű hiba, ami oka lehet annak, hogy Francis Ciaran Tobint az ír hatóságok nem adták át a magyar igazságszolgáltatásnak.

Az ír bíróságok úgy értékelték, hogy Tobin nem szökött meg Magyarországról, szabadon távozhatott, nem menekült el az igazságszolgáltatás elől, európai elfogatóparancs alapján ezért nem lehet átadni a magyar hatóságoknak. Az uniós vizsgálat arra az eredményre jutott, hogy az uniós jogszabályban nincs kritikus hiba. Navracsics Tibor egyik levelében világossá tette, hogy ezzel sem ért egyet, mert szerinte igenis kritikus hiba az, ha egy uniós állampolgár egy másik uniós tagállamban két gyereket meggyilkol, és az adott ország ezért képtelen őt felelősségre vonni.

Navracsics levele

Navracsics Tibor igazságügy-miniszter levelet küldött ír kollégájának, azt tudakolta, hogy Alan Shatter osztja-e Vivane Reding uniós biztos nézeteit a Tobin-ügy megítélését illetően, és egyetért-e azzal az állításával, hogy az ír bíróságok bármikor is politikai megfontolásokra alapoznák az ítéleteiket.

A magyar tárcavezető a levelét, amelyet a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium szerdán juttatott el az MTI-hez, Viviane Redingnek, az Európai Bizottság alapjogi, bel- és igazságügyi biztosának a Frankfurter Allgemeine Zeitungban március 9-én megjelent interjújával kapcsolatban küldte az ír miniszterhez. Véleménye szerint ugyanis az interjú nemcsak a magyar, hanem az ír igazságszolgáltatási rendszerre nézve is következményekkel bír.

Kifejtette, ebben az interjúban a biztos közvetlen összefüggést próbál teremteni az ír bíróságok azon döntése között, amelynek értelmében nem adták ki Francis Ciarán Tobint Magyarországnak, valamint a magyar bíróságok függetlenségének állítólagos megkérdőjelezhetősége között, azt sugallva, hogy valójában ez utóbbi tükröződik az ír bíróságok elutasító döntésében. 

"Egy pillanatra félretéve most a Tobin-ügy részleteit, szeretném megkérdezni Önt mint Írország igazságügyi miniszterét, hogy osztja-e Reding asszony nézeteit az ügy megítélését illetően, és ténylegesen egyetért-e azon állításával, hogy az ír bíróságok bármikor is politikai megfontolásokra alapoznák az ítéleteiket" – fogalmazott Navracsics Tibor.

Kiemelte, mivel Viviane Reding nyilatkozata nyilvános, így "talán egyetértünk abban, hogy a jelenlegi körülmények között a hallgatásunk beleegyezésnek tűnhet". Éppen ezért utasította vissza nagyon határozottan ezt a feltételezést egy a biztosnak címzett nyílt levélben, és ezért várja a lehető leghamarabb Alan Shatter válaszát is – magyarázta.

Az ír állampolgárságú Francis Ciarán Tobin 2000. április 9-én Leányfalun halálra gázolt két gyereket. A magyar bíróság 2002-ben a távollétében három év fogházra ítélte. A magyar hatóságok kiadatási kérelmét az ír legfelsőbb bíróság 2012 júniusában végleg elutasította.

Bora Bora-ügy

Az úgynevezett Bora Bora-üggyel kapcsolatban a neve elhallgatását kérő forrás úgy nyilatkozott, hogy Viviane Reding március 10-én, tíz nappal ezelőtt levéllel fordult Christiane Taubira francia igazságügyi miniszterhez, hogy az ügy részleteinek kivizsgálását kérje, és ugyanazon a napon erről Navracsics Tibort is tájékoztatta.

A Bora Bora-ügy lényege, hogy – sajtóhírek és Morvai Krisztina, a Jobbik európai parlamenti képviselőjének tájékoztatása szerint – egy magyar állampolgárságú nőt és magyar–francia kettős állampolgárságú négyéves gyermekét hónapok óta Bora Borán tartja fogva és bántalmazza francia állampolgárságú férje, aki elvette útlevelüket, és a csendes-óceáni szigeten válópert indított, hogy megszerezze közös gyermeküket. A férfi ügyvédje ugyanakkor a magyar sajtóban korábban visszautasította, hogy ügyfele bántalmazta volna feleségét, és korlátozná szabad mozgását.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!