szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Emberi Jogok Európai Bírósága arra kötelezte keddi ítéletében Szerbiát, hogy tisztázza azoknak a csecsemőknek a sorsát, akik évtizedekkel ezelőtt állítólag meghaltak születésük után állami kórházakban, de gyaníthatóan illegálisan örökbe adták őket.

A strasbourgi székhelyű testület döntésével helyt adott egy asszony panaszának, akinek a kisfia 1983-ban állítólag röviddel a születése után meghalt egy állami kórházban. Az anyát nem tájékoztatták az újszülött halálának okáról, és a holttestet sem láthatta. A halálozás tényét sem regisztrálták hivatalosan. Az asszony azzal a gyanúval fordult az Emberi Jogok Európai Bíróságához, hogy a csecsemőt valójában illegálisan örökbe adták.

A bíróság azt állapította meg, hogy vétséget követtek el a családi élet tiszteletben tartása ellen, és 10 ezer euró kártérítés megfizetésére kötelezte a szerb államot.

Szerb bíróságok adatai szerint több száz szülő lehet hasonló helyzetben az országban. Az 1970-es és 1990-es évek között számos panaszt tettek kórházakban eltűnt újszülöttek ügyében, de ezek nem hoztak eredményt, a csecsemők sorsa mindmáig tisztázatlan. A szerb hatóságok időközben módosították ugyan a vonatkozó jogszabályokat, de az érintett szülők ügyében nem történt előrelépés.  

A strasbourgi testület ítéletében felszólította Szerbiát, hogy egy éven belül tisztázza az összes érintett újszülött sorsát és kártalanítsa a szülőket.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!