szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Szíriában vegyi fegyvert vetettek be, de tisztázni kell, hogy ez pontosan hogyan történt - mondta a Fehér Házban tartott keddi sajtótájékoztatóján az amerikai elnök. Barack Obama nem zárta ki a katonai eszközök esetleges alkalmazását Damaszkusszal szemben.

Mielőtt az Egyesült Államok Szíria ügyében újragondolná a lehetséges fellépés lehetőségeit, tisztázni kell, hogy milyen módon, mikor és ki vetett be ilyen eszközöket – mondta Obama. Az elnök felkérte a Pentagont, dolgozza ki a lehetséges lépéseket arra az esetre, ha bebizonyosodik, hogy Bassár el-Aszad szíriai elnök rendszere vegyi fegyvert vetett be.

Az elnök hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok a vegyi fegyverek kérdésétől függetlenül is mélyen elkötelezett amellett, hogy Szíriában sikerüljön elérni a rendezést.

Üdvözölte az Egyesült Államok és Oroszország között a bostoni robbantásos merénylet után létrejött terrorelhárítási együttműködést és "nagyon készségesnek" nevezte Moszkva magatartását. Elismerte ugyanakkor, hogy a két ország között még mindig él a sok évtizede kialakult bizalmatlanság.

A nyomozással kapcsolatos bírálatokkal szemben az elnök védelmébe vette a Szövetségi Nyomozó Irodát (FBI) és a belbiztonsági minisztériumot.

Obama elnök elismerte, hogy meglepte a guantánamói rabok éhségsztrájkja. Elmondta, hogy a börtönhatóságokat a fogva tartással kapcsolatos eljárások felülvizsgálására utasította.

Az elnök megismételte azt az álláspontját, hogy nincs szükség a guantánamói fogolytábor fenntartására, és megígérte, hogy újabb erőfeszítéseket tesz bezárása érdekében.

Rámutatott, hogy a március 1-jén életbe lépett automatikus költségvetési megszorítások lelassították az amerikai gazdaságot és munkahelyek elvesztéséhez vezettek. Obama azt mondta, kormánya előre figyelmeztetett, milyen következményei lehetnek annak, ha nem sikerül kompromisszumra jutni a kiadások szelektív csökkentésének kérdésében. Hozzátette, hogy folytatja a párbeszédet a kongresszusi republikánusokkal egy lehetséges deficitcsökkentő megállapodásról.

Az elnök egyértelművé tette, hogy nem mondott le a fegyvertartás korlátozásáról, és kifejezte reményét, hogy a kongresszus megszavazza a bevándorlásra vonatkozó jogszabályok átfogó reformját.

"Nagy gesztusnak" nevezte, hogy Jason Collins kosárlabdázó a nyilvánosság előtt vállalta homoszexualitását, amire az észak-amerikai profi ligák történetében még nem volt példa. Az üggyel kapcsolatban hangsúlyozta, hogy leszbikusok, melegek, biszexuálisok és transzneműek nemcsak toleranciát érdemelnek, hanem teljes egyenlőséget is az "amerikai családban".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!