szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Szabadlábra helyezik Jana Nagyovát, Petr Necas volt miniszterelnök kabinetfőnökét, Ondrej Páleníket, a cseh katonai hírszerzés egykori igazgatóját, valamint Roman Bocek volt miniszterhelyettest, akiket június közepén azért helyeztek vizsgálati fogságba, hogy ne befolyásolhassák ügyük kivizsgálását.

A három vádlott szabadlábra helyezéséről fellebbezésük alapján az ostravai kerületi bíróság döntött pénteken. A testület szerint időközben az érintett tanúkat kihallgatták, s így már nem áll fenn annak veszélye, hogy a vádlottak befolyásolhatnák őket - magyarázta a döntést Lucie Böhmová, az ostravai bíróság szóvivője. 

Nagyovát korrupció megszervezésével és hivatali visszaéléssel vádolják a hatóságok. A másik vád ellene az, hogy Necas feleségének törvénytelen megfigyelésére utasította a katonai hírszerzést. A válófélben lévő volt kormányfő a közelmúltban nyilvánosan elismerte, hogy élettársi viszonya van Nagyovával. 

A cseh rendőrség szervezett bűnözés elleni osztályának június 13-án végrehajtott akciója során nyolc embert vettek őrizetbe, s közülük hatan vizsgálati fogságba kerültek. A botrány következtében a Necas-kormány távozni kényszerült. Lényegében két bűnügyről van szó, s Nagyová mindkettőben vádlott.

Az első bűnügyben három volt polgári demokrata képviselő, továbbá Necas, Nagyová és Bocek szerepel. A három volt parlamenti képviselőt - Petr Tluchor, Ivan Fuksa, Marek Snajdr - azzal vádolják, hogy tavaly ősszel jól fizetett gazdasági pozíciókért lemondtak képviselői mandátumukról, hogy ezzel lehetővé tegyék a kormány sokat vitatott reformcsomagjának parlamenti elfogadását. A funkciókat állítólag Necas ígérte meg, míg Nagyová és Bocek tárgyalt a képviselőkkel.

Az államügyészség és a rendőrség a kormányfő és a képviselők megállapodását korrupciónak minősítette, míg a legfelsőbb bíróság e heti döntése szerint a tavalyi megállapodás nem minősíthető korrupciónak, s ezért elrendelte az érintettek szabadon bocsátását. Mindhárom volt képviselő már szabadlábra került. A legfelsőbb bíróság döntését a képviselői mentességgel indokolta. Cseh politikai és szakértői körökben azonban folyik a vita az ügy értelmezéséről.

A másik ügy Necas volt kormányfő feleségének törvénytelen megfigyelése. Ebben Nagyová, valamint a cseh katonai hírszerzés volt és mai igazgatója szerepel. A hatóságok szerint Nagyovának nem volt joga utasítani az igazgatókat Radka Necasová megfigyelésére, míg az igazgatók azzal sértettek törvényt, hogy a jogtalan kérést végrehajtották.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!