A Thanh Nien című napilap közölte, hogy a 27 éves Nguyen Anh Tuan halálos ítéletét hajtották végre kedden Hanoi egyik börtönében. A férfi egy nő meggyilkolásáért kapta a legsúlyosabb büntetést. Jelenleg 586 embert őriznek a vietnami siralomházakban.
A délkelet-ázsiai kommunista ország 2011-ben döntött arról, hogy humanitárius okokból sortűz helyett méreginjekcióval hajtja végre a bűnözőkre kiszabható legsúlyosabb büntetést. Azóta azonban senkit nem sikerült kivégezni, mivel az Európai Unió, a méreganyagok legfőbb beszállítója, megtiltotta a gyáraknak a mérgek külföldre szállítását.
Vietnam idén bevezetett egy törvényt, amely engedélyezi a kivégzésekhez használt vegyi anyagok helyi előállítását. A keddi ítélet-végrehajtáshoz használt méreganyagok eredetét azonban nem tették közzé.
Franz Jessen, az Európai Unió vietnami nagykövete egy korábbi interjúban elmondta, hogy a vietnami kormányzat valószínűleg nem vette figyelembe a gyakorlati kérdéseket, amikor a kivégzések végrehajtásánál a sortűz helyett a méreginjekciók használata mellett döntött. Az Európai Unió abban reménykedett, hogy a vegyi anyagok beszerzése körüli nehézségek miatt esetleg moratóriumot vezetnek be a halálbüntetésre - tette hozzá a nagykövet.
A kommunista ország rendszeresen hosszú börtönbüntetésre ítéli a kormány bírálóit, és az emberi jogokat sértő magatartása miatt a kormányzatot folyamatosan bírálja a nemzetközi közösség. A legtöbb megfigyelő szerint az utóbbi két évben az emberi jogok helyzete rosszabbra fordult Vietnamban. Az Európai Unió az Egyesült Államoktól eltérően emberjogi kérdésnek tekinti a halálbüntetést is.
A kivégzésekhez használt méreganyagokat főképp az Európai Unióban gyártják. Több amerikai állam panaszkodott korábban arra, hogy az európai gyárak ellenkezése megnehezítette a vegyi anyagok beszerzését.