Snowden-ügy: a Google szerint náluk nincs „hátsó ajtó”

Időről időre felbukkanak híresztelések, melyek szerint a kormányzati szerveknek valamiféle “hátsó ajtón” keresztül hozzáférést adnánk a rendszereinkhez, de ilyen “hátsó ajtó” nem létezik – így reagált a Google szerdán arra a keddi hírre, amely szerint az orosz felsőház együttműködést ajánl a kémkedéssel vádolt amerikai informatikusnak, Edward Snowdennek. Az MTI erről szóló keddi jelentésében a Google nem szerepel ugyan, de a társaság magyarországi központja fontosnak tartotta közzétenni álláspontját az ügyben.

  • hvg.hu hvg.hu
Snowden-ügy: a Google szerint náluk nincs „hátsó ajtó”

Kedden Ruszlan Gattarov szenátor beszélt a RIA Novosztyi hírügynökségnek arról, hogy az orosz felsőház együttműködést ajánl Edward Snowdennek.

A politikus irányítja az orosz felsőház a munkacsoportját, amely azt vizsgálja, hogy az amerikai hírszerző szolgálatok az orosz állampolgárok milyen adataihoz juthattak hozzá. A munkacsoportba egyebek mellett az orosz külügyminisztérium és a főügyészség is delegált tagot.

A szenátor állítása szerint az az információ, amelyet az amerikai informatikus a felsőházi munkacsoportnak adhat, "nem fogja sérteni az Egyesült Államok érdekeit". Snowden nemrég kapott egy évre szóló menedéket az orosz hatóságoktól.

A RIA Novosztyi utalt rá: Snowden korábban kiszivárogtatta, hogy vezető amerikai internetes szolgáltatók hozzáférést biztosítottak szervereikhez az Egyesült Államok vezető hírszerző szervezetei, köztük a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) és a Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) számára. Ennek nyomán bármilyen információt lehívhattak a felhasználókról – olvasható még az MTI jelentésében.

A Google állítása szerint utóbbi mondat „alaptalanul sugallta, hogy a Google a sajtóban leírt módon hozzáférést adott volna a felhasználók adataihoz”. A társaság magyarországi központja ezért fontosnak tartotta kiegészíteni a hírt a következőkkel:

“A Google nagyon komolyan veszi a felhasználói adatok védelmét. A felhasználói adatokra vonatkozó kérelmeket minden esetben alaposan tanulmányozzuk és az érvényes jogi eljárásoknak megfelelően reagálunk rájuk. Időről időre felbukkanak híresztelések, melyek szerint a kormányzati szerveknek valamiféle “hátsó ajtón” keresztül hozzáférést adnánk a rendszereinkhez, de ilyen “hátsó ajtó” nem létezik. A Google nem ad hozzáférést az állami szerveknek semmiféle “hátsó ajtón” keresztül a felhasználói adatokhoz”.

Gárdos Péter író-rendező: „A Kádár-rendszer kedélyes borzadály volt, a mostani pedig hideglelős borzalom”

Gárdos Péter író-rendező: „A Kádár-rendszer kedélyes borzadály volt, a mostani pedig hideglelős borzalom”

„Olyannyira rímelnek egymással az ifjúkori élményeim és a mai benyomásaim, hogy azt éreztem, ha 1971–1972-ről írok, akkor az olvasó talán ráismer, hogy ugyanez történik most, csak jóval nagyiparibb módszerekkel vernek át minket” – mondja a 77 éves, tíz éve még sikeres filmrendező, aki azóta pályát módosított. A Hamisítók című hatodik regénye az 1970-es évek kommunikációs trükkjeit és ügynökügyeit eleveníti fel.