szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A szíriai katonai beavatkozás mellett emelt szót Jean-Marc Ayrault francia miniszterelnök a párizsi nemzetgyűlés szíriai konfliktussal kapcsolatos vitáján szerdán.

Ayrault szerint „a teljes térség békéje és biztonsága veszélybe kerülhetne”, ha nem adnának arányos választ a damaszkuszi kormány által elkövetett augusztus 21-ei gáztámadásra.

"Igen, a szíriai válságra politikai, nem pedig katonai megoldást kell találni" - hangsúlyozta. "De nézzünk szembe a valósággal: ha nem adunk kemény választ a rezsim hasonló akcióira, végül nem lesz lehetőség Bassár el-Aszad szíriai elnök politikai úton való elmozdítására."

„Meg kell mutatni Aszadnak, hogy a tárgyaláson kívül nincs más lehetőség” – magyarázta a miniszterelnök, miközben a francia politikusok megosztottak a katonai beavatkozás ügyében, a közvélemény pedig ellene van. A francia kormányfő hozzátette: Párizs számít Európa és az Arab Liga támogatására egy fegyveres beavatkozás esetén.

Ayrault úgy tartja, hogy az augusztusi vegyifegyvert-támadás válasz nélkül hagyásából Irán is hibás következtetéseket vonhatna le atomprogramjára vonatkozóan. „Mekkora hitelessége lenne ebben az esetben a tömegpusztító fegyverek visszaszorítására vonatkozó nemzetközi vállalásainknak?” – kérdezte a kormányfő. „Milyen üzenetet hordozna ez más rezsimek, például Irán és Észak-Korea számára? Elég egyértelműt: nyugodtan folytathatjátok.”

A Nyugat azzal vádolja Iránt, hogy békésnek mondott atomprogramja valójában nukleáris fegyver kifejlesztésére irányul, míg Észak-Korea már több kísérleti atomrobbantást hajtott végre.

Francois Hollande francia elnök kedden megerősítette elkötelezettségét a katonai válaszcsapás mellett, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy az amerikai kongresszus negatív döntése esetén Párizs egyedül nem indít hadműveleteket, hanem inkább megerősíti a szíriai ellenzék támogatását.

A hatalmon lévő szocialisták és koalíciós partnerük, a zöldek nagy része egyetért Hollande-dal, míg a szélsőjobb és a radikális baloldal ellenzi a beavatkozást, a politikai közép pedig szkeptikus. A nemzetgyűlés egyébként a tervek szerint nem tart szavazást a vita végén.

Eközben a legnagyobb ellenzéki párt, a jobbközép Népi Mozgalom Uniója (UMP) a szerdai vita során megerősítette, hogy az ENSZ felhatalmazásának elmaradása esetén parlamenti szavazást kér egy esetleges szíriai katonai akcióról.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!