szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Londoni stratégiai elemzők szerint Bassár el-Aszad szíriai elnök valószínűleg elszámította magát az augusztus 21-én végrehajtott, több mint 1400 emberéletet kioltó damaszkuszi vegyifegyver-támadással.

A Stratégiai Tanulmányok Nemzetközi Intézete csütörtökön adta ki éves jelentését a globális katonai-biztonsági helyzetről.

A 400 oldalas dokumentumot bemutató londoni sajtótájékoztatón Emile Hokayem, az intézet regionális biztonsági kutatásokért felelős vezető elemzője azt mondta: meggyőződése szerint Aszad nem számított arra, hogy a támadásnak ennyi halálos áldozata lesz.

A rezsim dokumentálható módon 14 alkalommal hajtott végre korábban is vegyifegyver-támadásokat, de azok sokkal kisebb mértékűek és így "letagadhatók" voltak – tette hozzá.

A szakértő szerint a támadás után kialakult nemzetközi környezetben valószínűtlen, hogy az Aszad-rezsim rövid- és középtávon ismét vegyi fegyvereket vet be, hacsak meg nem hiúsul a szíriai vegyifegyver-készlet beszolgáltatását célzó orosz diplomáciai kezdeményezés.

Mark Fitzpatrick, az intézet leszerelési kutatási programjának igazgatója a csütörtöki sajtótájékoztatón hozzátette: Oroszországnak két lépés mindenképpen a javára írandó. Az egyik az, hogy rávette Szíriát a vegyi fegyverek korábban sokáig tagadott birtoklásának beismerésére, a másik pedig az, hogy rábírta a szír vezetőket a vegyi fegyvereket tiltó konvenció elismerésére.

A szíriai vegyifegyver-készlet beszolgáltatásának esélyeiről Fitzpatrick azt mondta: a nemzetközi közösség még soha nem kísérelte meg tömegpusztító fegyverek biztonságba helyezését és megsemmisítését folyamatban lévő fegyveres konfliktus kellős közepén. A szakértő idézte az amerikai védelmi minisztérium becslését, amely szerint 75 ezer külföldi katonát kellene Szíriába vezényelni a vegyifegyver-arzenál leszerelési folyamatának biztosítására.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!