szerző:
Iványos Judit
Tetszett a cikk?

Véget ért a kenyai túszdráma, a szomáliai terroristák által megszállt – az úgynevezett – elit negyedben lévő bevásárlóközpontban 62 ember vesztette életét, ám a túszok nagy részét, 200 embert sikerült kiszabadítani. Az áldozatok között vannak gyerekek, idősek és külföldiek is. Egy Nairobiban élő magyar mesélt a hvg.hu-nak arról, miért nem számít meglepetésnek, hogy éppen Kenyában hajtottak végre ilyen támadást.

„Majdnem meghaltunk, pár centire ment el a fejünk mellett egy golyó. Azt suttogtam a gyerekeimnek hason fekve, hogy maradjatok mozdulatlanok, és tegyetek úgy, mintha halottak lennétek, úgy nem fognak megölni” – mondta a BBC-nek egy kenyai nő, Kamal Kaur, akinek két gyermekével sikerült kimenekülnie a Westgate bevásárlóközpontból vasárnap.

A túszdráma lezárásaként a Westgate bevásárlóközpontot végül hétfő délután vette be a kenyai rendőrség. A támadásban a védelmi erők 11 tagja megsérült, három terroristát lelőttek. Az épületből több mint 200 civilt menekítettek ki, 65 sebesültet kórházban kezelnek, a halottak száma pedig 62 – tette hozzá a védelmi erők parancsnoksága. Egyes hírek szerint a halálos áldozatok között sok a külföldi: három brit, két-két francia és kanadai, egy-egy amerikai, holland, kínai, ghánai és dél-afrikai állampolgár is, a kenyai elnök unokaöccse, valamint az UNICEF kenyai irodájának a helyettes vezetője is meghalt. Diplomata, költő, humanitárius szervezet képviselője is található az áldozatok között. Magyar halottról vagy sebesültről sehol nem számoltak be.

Az elit negyedben található bevásárlóközpontba még szombat délelőtt hatolt be tucatnyi szomáliai terrorista. Ezt követően minden muszlimot felszólítottak a távozásra, és miután-miközben az ezt vállalók megtették, a támadók tüzet nyitottak a többi vásárlóra, gránátokat kezdtek el dobálni és véres pusztítást végeztek. A terrorszervezet szóvivője korábban azzal fenyegetőzött, hogy megölnek minden túszt, ha a kenyai biztonsági erők, amelyeket nyugati és izraeli szakértők támogatnak, megkísérlik a bevásárlóközpont ostromát. Az épületben rekedt több száz túszt csak vasárnap este kezdte el kiszabadítani a kenyai rendőrség. Az akkori híradások szerint a szomáliai terroristák elbarikádozták magukat a túszokkal együtt. A behatoló rendőrök azt jelentették, hogy az épület belsejében sok helyen látni holttesteket, a bennrekedt embereket folyamatosan mentették ki a rendőrök. A harc egy napig folyt a kenyai rendőrség és szomáliai fegyveresek között. A Reuters értesülései szerint izraeli kommandósok segítették a kenyai rendőrök munkáját.

Gyerekek is meghaltak

Egy a hvg.hu-nak nyilatkozó – neve elhallgatását kérő – Nairobiban élő magyar azt mondta, hogy szombatonként általában nagy a forgalom a város elit részén található Westgate bevásárlóközpontban. Az egyik kenyai rádió ráadásul éppen szombatra szervezett egy főzőversenyt a gyermekeknek, így amikor a fegyveresek behatoltak az épületbe, még tartott a gyerekprogram, emiatt számos kiskorú áldozattal is számolnak a kenyai hatóságok. „A helyi televízió beszámolója szerint, amikor bejutottak a támadók az épületbe és lövöldözni kezdtek, a legtöbben megpróbáltak fedezékbe vonulni: voltak, akik kisebb boltokban vagy a vécében bújtak el, sokan órákon keresztül mozdulatlanul hason fekve halottnak tetették magukat. Amikor látták, hogy tiszta a levegő, megpróbáltak kimenekülni” – mesélte a magyar férfi. MInt mondta, Nairobiban mindenki egész nap telefonálgatott, megpróbálta megtudni, hogy mi van a hozzátartozóival. "Emellett Nairobi lakosságának a nagy része a tévé előtt ült, a nap 24 órájában közvetítették az eseményeket. A város pedig csendes volt, sokakat annyira sokkoltak a történtek, hogy nem is mertek kimenni az utcára.”

Kik állnak a háttérben?

Egy szomáliai terrorszervezet az al-Shabaab szombaton a saját Twitter-oldalán jelentette be, hogy ők állnak az akció mögött. Mint írták: „a harcosaink hatoltak be a Nairobiban található, módosabbak által látogatott bevásárlóközpontba, ahol megöltek több mint 100 kenyai hitetlent". A közlemény szerint az akció megtorlás azért, hogy a Szomáliával szomszédos Kenya csapatai úgymond az ő ellenükben avatkoznak be a szomáliai polgárháborúba immár két éve.

Emellett a vasárnapi brit sajtóban több cikk jelent meg arról, hogy a 29 éves Samantha Lewthwaite, az al-Shabaab egyik főideológusa és a csoport kelet-afrikai tevékenységének irányítója lehet az akció egyik főszervezője. A brit származású, háromgyermekes Lewthwaite már tizenévesen áttért az iszlám hitre, és fiatalon feleségül ment egy jamaicai származású, szintén iszlám hitre tért bevándorlóhoz, Germaine Lindsayhez, aki a Londonban 2005. július 7-én elkövetett, 52 halálos áldozattal járó öngyilkos merényletsorozat egyik elkövetője volt. Az iszlám körökben „fehér özvegyként” elhíresült nőt először nem találták gyanúsnak a brit hatóságok a londoni merényletek után. Azonban később kiderült, hogy szélsőséges fundamentalista nézeteket vall, és tagja több terrorszerveznek is.

A The Sun által vasárnap közétett cikk szerint Lewthwaite mára az al-Shabaab nagy befolyású vezetői közé emelkedett, és ő a csoport első számú pénzadomány-szerzője, valamint összekötője az al-Kaida európai szárnyával. Állítólag az özvegy pár hónapja felszívódott Kenyában, többen azt feltételezik, hogy éppen ennek a terrorcselekménynek az előkészítése miatt. Azonban a hvg.hu-nak nyilatkozó Nairobiban élő magyar forrás azt mondta, hogy a kenyai hírekben még nem esett szó a nőről, egyelőre még azt sem hozták nyilvánosságra, hogy kik azok a személyek akik az akcióban közvetlenül részt vettek.

Az „ifjúság” missziója

Az al-Shabaab mozgalom, arabul „az ifjúság” egy szélsőséges iszlamista felkelőcsoport, mely az anarchiába süllyedt irányítását tűzte ki célul. A szomáliai terrorista csoport az ICU (Islamic Courts Union) széthullásakor alakult 2006-ban. Az ENSZ jelentései szerint az az al-Shabaab legfőbb támogatói Iránban, Líbiában, Egyiptomban és a Perzsa-öböl térségében találhatóak. A szervezet kifejezetten jó kapcsolatot ápol az al-Kaidával. Fennállásuk óta számos öngyilkos merényletért vonhatóak felellőségre, főként a szomáliai fővárosban, Mogadishuban. Emellett a szervezet nevéhez köthető egy 2010-es ugandai merénylet is, ahol 76 ember vesztette életét – írja a BBC.

Az országban évek óta a polgárháború dúl a szomáliai kormány és a szélsőséges terrorista csoport között. A terrorista csoport ellenőrzése vonta már a déli és a középső szomáliai területeket is, valamint a főváros nagy részét. A felkelők a saját bevallásuk szerint az ideiglenes szomáliai (Afrikai Unió) kormány és az „iszlám ellenségei” ellen harcolnak. Az erősen meggyengült szomáliai kormány erősítésére, 2011 óta mintegy 4000 kenyai katona állomásozik dél-Szomáliában. A kenyai beavatkozással magyarázza az al-Shabaab a nairobi akciót.

Már számítottak a támadásra

A hvg.hu-nak nyilatkozó forrásunk hozzátette, hogy nem érte váratlanul a kenyaikat a terrortámadás. „A kenyai titkosszolgálatok már több tervezett merényletet is lekapcsoltak az elmúlt években” – magyarázza. Kisebb támadásokra folyamatosan volt példa az elmúlt években, a fővárosban például többször fordult elő, hogy kézigránátot dobtak a civil lakosságra a terroristák. Éppen ezért folyamatosak az ellenőrzések, a boltokban, bevásárlóközpontokban gyakori, hogy biztonsági őrök vizsgálják át az embereket fémdetektoros készülékekkel. „Azonban az ilyen helyzetekben simán lelövik a biztonsági embereket a felkészült fegyveres terroristák, csak a titkosszolgálat tudja megelőzni ezeket az akciókat” – tette hozzá.

Az izraeli tulajdonban lévő bevásárlóközpont egyébként a főváros egyik elit negyedében fekszik, számos jómódú, külföldi naponta látogatja. „Valószínűleg van az áldozatok között számos indiai származású kereskedő is” – mondta.

A terrorcselekményért felelősséget vállaló szervezet – az al-Shabaab – egyik szomáliai aktivistája, Abulaziz Abu Muscab az Aljazeerának adott interjújában elmondta, hogy direkt választották ezt a bevásárlóközpontot az akció célpontjául, ugyanis itt számos olyan ember fordul meg, aki "Szomália és az iszlám ellensége" – diplomaták, gazdag turisták, kenyai politikai döntéshozól. Ráadásul itt vannak az amerikai és izraeli boltok is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Nagyítás

A kenyai terrortámadás képekben – Nagyítás-fotógaléria

Fegyveresek hajtottak végre támadást szombaton délután a zsúfolt ''Westgate'' bevásárlóközpontban, Nairobi egyik jómódú negyedében. Az akció után nem sokkal az al-Kaida terrorhálózattal szoros kapcsolatban álló as-Sabab szomáliai iszlamista lázadószervezet közölte, hogy emberei követték el a vérengzést. A vasárnapi brit sajtó egybehangzó értesülései szerint az as-Sabab egyik főideológusa és a csoport kelet-afrikai tevékenységének irányítója a 29 éves Samantha Lewthwaite, egy brit katonatiszt leánya, aki a dél-angliai Buckinghamshire megyében született és nőtt fel. A háromgyermekes Lewthwaite már tizenévesen áttért az iszlám hitre, és fiatalon feleségül ment egy jamaicai származású, szintén iszlám hitre tért bevándorlóhoz, Germaine Lindsayhez, aki a Londonban 2005. július 7-én elkövetett, 52 halálos áldozattal járó öngyilkos merényletsorozat egyik elkövetője volt. Nézze meg képes összefoglalónkat.

MTI Világ

Kiderült, ki állhat a kenyai terrortámadás mögött

Vasárnapi brit sajtóértesülések szerint a "Fehér Özvegy" néven emlegetett, világszerte körözött fiatal angol terroristanő állhat a kenyai fővárosban végrehajtott, több tucatnyi emberéletet kioltó terrortámadás mögött.