szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Kiléptek a dán kormánykoalícióból a szocialisták egy állami vállalat körüli vita miatt. Így a kormánypártok már csak a parlamenti mandátumok alig több mint egyharmadával bírnak.

Kiléptek csütörtökön a dán kormánykoalícióból a szocialisták, mivel nem értenek egyet az állam többségi tulajdonában lévő, első számú hazai energiaszolgáltató egy részének tervezett eladásával. Annette Vilhelmsen pártelnök kijelentette: lemond a Szocialista Néppárt (SF) vezetéséről, a tömörülés pedig kilép a kormányzó balközép szövetségből, és ennek megfelelően visszahívja a kabinetből hat miniszterét, köztük a külügyi tárca vezetőjét. 

A koalíción belül már több mint egy éve vita tárgyát képezi az, hogy megváljanak-e a Dong Energy vállalat állami részvényeinek bizonyos hányadától. A dán állam jelenleg az energiaszolgáltató 76 százalékát birtokolja, és részvényeinek 19 százalékát tervezi eladni a Goldman Sachs amerikai banknak. A tranzakcióra a tavaly elszenvedett milliós veszteségek miatt van szükség a terv kezdeményezőinek indoklása szerint, az SF ugyanakkor hevesen ellenzi azt, hogy egy amerikai bank befolyásra tegyen szert a dán energiaellátásban. A javaslatot a koalíció két másik tagja, a miniszterelnököt adó Szociáldemokraták és a radikális Venstre, valamint az ellenzék többsége is támogatja, így a parlament minden bizonnyal meg fogja azt szavazni.  

A tervezett megállapodásról az utóbbi hetekben több részlet is kiszivárgott, aminek nyomán erősödtek a tranzakciót bíráló hangok. A DP közszolgálati televízió jelentése szerint a tervezett eladást egyebek mellett a részvényekért fizetendő alacsony ár és a Goldman Sachsot bizonyos kérdésekben megillető vétójog miatt érték támadások. 

A Jyllands-Posten című dán napilap felmérése szerint a lakosság kétharmada ellenzi, hogy a pénzügyi világválság 2008-as kirobbanásában játszott szerepéért az egyik leginkább bírált intézetnek, a Goldman Sachsnak érdekeltsége legyen a Dong energiakonszernben. Vilhelmsen elmondta, hogy a szocialisták kívülről továbbra is támogatni fogják a balközép koalíciót, így a Helle Thorning-Schmidt vezette kormány meggyengül ugyan, de működőképes marad. 

A 2011 őszén tartott parlamenti választások nyomán hatalomra került koalíció már eddig is kisebbségben kormányzott, de a baloldali szélsőséges Vörös-Zöld Szövetség külső támogatásával biztosította magának a parlamenti többséget a 179 fős törvényhozásban. A csütörtöki fejlemények után 61-re zsugorodott a kormánykoalíció birtokában lévő mandátumok száma.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!