szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Egy szíriai emberjogsértéseket vizsgáló ENSZ-bizottság túszejtés, kínzás és kivégzések elkövetőit azonosította, és listára tette azokat a személyeket, akiket felelősségre kellene vonni az ilyen tettekért.

A bizottság vezetője, Paulo Sergio Pinheiro brazil diplomata elmondta, hogy az elkövetők listáján a szíriai titkosszolgálatok és a kínzás színhelyéül szolgáló büntetés-végrehajtási intézetek vezetői, a hadsereg parancsnokai, repülőtereken dolgozó tisztségviselők és a polgári személyeket is támadó fegyveres csoportok vezetői vannak rajta. A vizsgálóbizottságot az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa hozta létre, hogy a nemzetközi emberi jogi szabályozás alapján kivizsgálják a 2011 márciusa óta Szíriában történt feltételezett jogsértéseket, és azonosítsák a felelősöket.

"Hatalmas mennyiségű bizonyítékunk van: több mint 2700 interjú és dokumentumok sokasága. Nem a bűncselekményekkel vagy az elkövetőkkel kapcsolatos adatok hiányoznak, hanem azok az eszközök, amelyek segítségével igazságot szolgáltathatunk, és felelősségre vonhatjuk az elkövetőket" - tette hozzá beszámolójában a brazil diplomata.

Pinheiro azt is elmondta, hogy a bizottság az észak-szíriai tömegsírokról szóló tanúvallomásokat is vizsgálja. Az al-Kaida nemzetközi terrorszervezethez kötődő Iraki és Levantei Iszlám Állam (ILIÁ) nevű szélsőséges szervezet fegyveresei a térségben állítólag tömegesen végeztek ki foglyokat.

A diplomata arra is figyelmeztetett, az egyes országoknak kötelességük, hogy felfüggesszék a fegyverek szállítását olyan területekre, ahol a segítségükkel háborús bűnöket követhetnek el.

Szíriában 2011. március 15-én békés tüntetésekkel kezdődött, majd a véres megtorlás hatására polgárháborúba fordult a konfliktus a Bassár el-Aszad elnök vezette kormányerők és a szíriai felkelők között. A halálos áldozatok száma már meghaladja a 146 ezret.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!