Az ebolajárvány miatt az Európai Unió határvédelmi ügynöksége, a Frontex felfüggesztette az illegális bevándorlók Nigériába történő kitoloncolását – közölte hétfőn a varsói székhelyű szervezet.
Ewa Moncure, a Frontex szóvivője elmondta: bizonyos országok – közöttük Ausztria – hasonló döntést hoztak az ebola által érintett országokba történő kitoloncolások felfüggesztéséről.
Az EU tagállamai 2013-ban több mint 160 ezer illegális bevándorlót toloncoltak ki, főként Albániába, Pakisztánba, Indiába és Oroszországba. A Frontex is részt vesz az EU-ba érkezett illegális bevándorlókat származási országukba visszaszállító járatok szervezésében és finanszírozásában.
Járvány idején sztrájkolnak a nigériai orvosok
A nigériai egészségügy-minisztérium szerint az országban hétfőre tízről 12-re nőtt az igazolt ebolamegbetegedések száma, közülük öten szinte teljesen meggyógyultak. A tárca közleménye szerint Lagosban 189, a kelet-nigériai Enuguban pedig hat másik embert tartanak megfigyelés alatt.
Nigériában a vérzéses láz elleni küzdelem nehézségekbe ütközik, mert az orvosok országos sztrájkot tartanak. A tárca 16 ezer orvosnak mondott fel csütörtökön, mert az ebolajárvány közepette nem voltak hajlandóak véget vetni a sztrájknak.

Gyászolnak
MTI / EPA / Ahmed Jallanzo
A járvány ellen küzdő egészségügyi dolgozók túlterheltek a túlzsúfolt klinikákon, és gyakran ők maguk is áldozatul esnek a betegségnek. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint több mint 170 egészségügyi dolgozó fertőződött meg és legalább 80 halt meg a betegségben.
A betegség felfedezése – 1976 – óta a legsúlyosabb ebolajárványban öt hónap alatt 1145 ember halt meg a WHO legfrissebb adatai szerint: 413 Libériában, 380 Guineában, 348 Sierra Leonéban és négy Nigériában.