szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az első exit poll szerint az elűzött elnök embere nyert. Végső eredmény hétfőn várható.

A 88 éves Bedzsi Kaid esz-Szebszi, a világi Nidáa Tunisz párt vezetője nyerte a tunéziai elnökválasztást a vasárnap megrendezett második fordulóban a szavazófülkékből kilépők megkérdezésén alapuló felmérés szerint.

Az exit-poll felmérés szerint esz-Szebszire a szavazáson részt vevők 55,5 százaléka adta a voksát, míg a jelenleg az ideiglenes államfői posztot betöltő, független Monszef Marzúki a voksok 44,5 százalékát szerezte meg.

Ez az első eset, hogy a tunéziaiak szabadon választhatják meg államuk vezetőjét.

Esz-Szebszi már a 2011-ben forradalommal eltávolított korábbi elnök, Ben Ali egypárti uralma idején, majd pedig a forradalom után is miniszteri tisztségeket töltött be. Marzúki Ben Ali kormányzása idején ellenzékben politizált, s az elnökválasztási kampányban a forradalom szellemiségének védelmezője szerepében lépett fel. Marzúki szövetségre lépett a korábbi, 2012-es parlamenti választást megnyerő iszlamista Ennahda párttal, amelyet viszont esz-Szebszi szélsőségesekként bírált.

A hivatalos eredmény legkorábban hétfőn várható. Esz-Szebszi jobbközép pártja már röviddel az urnazárás után saját jelöltjét kiáltotta ki győztesnek, míg Marzúki úgy nyilatkozott, hogy a szoros részeredmények alapján egyelőre korai állást foglalni arról, hogy ki győzött.

Az 1956-os függetlenné válástól a 2011-es forradalomig az országnak csak két elnöke volt. A "függetlenség atyja", Habíb Burgiba előbb népszavazásokkal tartatta magát a kormányrúdnál, majd 1975-ben "örökös elnök" lett, Zin el-Abidin Ben Ali pedig, aki 1987. november 7-én megbuktatta őt, hatalmának 23 éve alatt rendre meghamisította a választások eredményeit, mígnem 2011. január 14-én Szaúd-Arábiába menekült a népharag elől. Az ideiglenes államfőt, Marzúkit a parlamenti képviselők választották, így a független Tunézia történetében most először szavazhattak szabadon az ország lakosai az államfő személyéről.

Annak ellenére, hogy a 2011-es forradalom utáni időszakot belpolitikai válság és a fegyveres dzsihadista mozgalmak erősödése kísérte, októberben Tunéziának sikerült az egész nemzetközi közösség által demokratikusnak minősített parlamenti választásokat lebonyolítania, és a 2014 januárjában elfogadott új alkotmányt a legliberálisabbnak tartják az arab világban.

Az október 26-án megrendezett parlamenti választásokat a Nidáa Tunisz nyerte. Az abszolút többség megszerzéséhez koalíciós kormányt kell alakítania. A párt még korábban bejelentette, hogy csak az elnökválasztás után kezd hozzá a kormányalakításhoz.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!