Dercsényi Dávid
Dercsényi Dávid
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Nyugatosság és a tradíciók egyszerre jellemezték a 90 évesen elhunyt szaúdi királyt, aki képes volt éheztetni gyermekeit, elvetni a demokráciát, de uralkodása alatt számos reformintézkedést hozott, és stabilizálta országa kapcsolatait az USA-val.

Van egy hely, ahol idén már 10 embert fejeztek le nyilvánosan (tavaly 90 ember végezte így), ahol halálbüntetés járhat „bűbájkodásért”, ahol a nőknek a férjük engedélyére van szükségük orvosi vizsgálathoz vagy utazáshoz, ahol autót sem vezethetnek, nem sportolhatnak, és nem viselhetnek mást, mint a földig érő, zárt ruhát. Egy ország, ahol folyamatosan megsértik az emberi jogokat, a bebörtönözötteket megkínozzák, a sajtó szabadságát erősen korlátozzák (vallásgyalázásért meg is ostorozhatnak),

Ha a tálibok uralta Afganisztánra gondolnak, tévednek, már csak azért is, mert az USA kifejezetten jó viszonyt ápol ezzel az országgal. Szaúd-Arábiáról van szó, amelynek 90 évesen elhunyt királya, Abdullah bin Abdulaziz Al Szaud tehetett leginkább arról, hogy a szunnita királyság ma az USA térségi szövetségese és támasza, nem pedig a jogtiprásokról tudósító híradások állandó szereplője.

Az ellentmondások uralkodója

Abdullah bin Abdulaziz Al Szaud 1924. augusztus 5-én született, és bár 2005-ig kellett várnia, hogy elfoglalja trónját, amikor féltestvére, Fahd király meghalt, 1995-től már de facto uralkodott, miután Fahd abban az évben agyvérzést kapott. A modern Szaúd-Arábia megalkotója, Ibn Szaud király 34. fiaként folyamatosan haladt előre a politikai szamárlétrán: 1961-ben Mekka városának lett vezetője (ahol például mindig is komoly feladatot jelentett a zarándokok tömegeinek kezelése, 2012-ben például 3,6 millióan érkeztek a hadzsra), egy évre rá pedig az ország nemzeti gárdájának is parancsnoka lett, majd helyettes védelmi miniszter is volt.

„Szerény, pontos és nem játssza meg magát”, jellemezte a királyt egy amerikai személyes ismerője a Financial Timesban, ami azért is külön kiemelendő, mert a királyi család tagjai jellemzően kapzsik és korruptak voltak. Nem is beszélve arról, hogy Abdullah király a világ 8. legbefolyásosabb emberének számított, 2011-ben 18 milliárd dolláros vagyonával pedig a világ 3. leggazdagabb uralkodója.

AFP / Charles Platiau

A királynak 11-nél több felesége és 16-nál több gyereke volt (a pontos számok nem ismertek), a legfiatalabb 2004-ben született, amikor Abdullah 79 éves volt. Egyik feleségétől elvált a halála előtt, őt 15 éves korában adták hozzá, négy gyerekük volt, akik 13 évig nem hagyhatták el a házukat. Amikor anyjuk 2014-ben tiltakozásokat szervezett Londonban, a négy hercegnő 25 napig nem kapott enni és rendesen inni, 10 kilót fogytak.

Ezzel az embertelen bánásmóddal helyezhető szembe, hogy a király adományából hozták rendbe az egyik New Orleans-i iskolát, mivel 2008-ban 500 millió dolláros adományt tett az ENSZ élelmezési programjának.

Reform és terror

A király reformer volt – 2005-ben rögtön ösztöndíjprogramokat indított, melynek keretében 70 ezer fiatal, férfiak és nők tanulhattak főként amerikai és ausztrál egyetemeken. Reformokat indított a női iskoláztatás, az igazságszolgáltatás terén, és még a megújuló energiaforrások terjedését is elősegítette, holott országa költségvetési bevételének 75 százaléka, az export 90 százaléka a kőolajhoz kötődik, és az ország rendelkezik a világ kőolajkincsének az ötödével.

Amilyen nyitott volt Abdullah a reformokra, olyan keményen csapott le az iszlamistákra. 2001. szeptember 11. után – az elkövetők szaúd-arábiaiak voltak – felvette a harcot a szaúdi vahabita gondolkodók tanai alapján létrehozott al-Kaida ellen, amire a terrorszervezet merényletekkel válaszolt. Annak ellenére, hogy Abdullah fellépett ellenük, Amerikával is kihűlt a viszony, miután az USA azonnali intézkedéseket követelt. De ahogy egész uralkodása során, Abdullah képes volt egyensúlyozni a nacionalizmus, konzervatív vallásosság és nyugatosság között – és normalizálódtak az USA-val a kapcsolatai. Ugyanakkor a Szaúd-Arábiát feszítő kulturális-civilizációs ellentéteket jól szimbolizálja, hogy Abdullah, bár sokat tett a női oktatás elősegítésére, élete végéig érvényben maradt a női vezetés tilalma az országban. A már beteg király az Iszlám Állam ellen összefogó országok szövetségébe is beléptette Szaúd-Arábiát.

George W. Bush-sal 2008-ban
AFP / Mandel Ngan

Az arab tavasz idején Abdullahnak is lépnie kellett, de az olajbevételekből meg tudott indítani egy 37 milliárd dolláros programot, melyben a munkahelyteremtés, lakásépítés, oktatás, egészségügy, infrastruktúra területe részesült, illetve bizonyos szociális intézkedéseket valósítottak meg belőle.

Merre tovább?

Az ország népessége az 1970-es 6 millióhoz képest mára 28 millióra duzzadt, 60 százalékuk 30 évnél fiatalabb. A szegénység és munkanélküliség jelentős, bár Abdullah király mindig is keményen korlátozta, hogy erről valaki szabadon beszéljen – sok-sok ember vonult börtönbe emiatt. Ezért csak becslések vannak arról, hogy 2-4 millióan élnek a napi 17 dolláros szegénységi szint alatt, a fiatalok körében pedig jelentős a munkanélküliség. Probléma, hogy a nőknek nehéz munkát találni továbbra is, így az özvegyek és a nem munkaképes férfiak feleségei és családjaik csak a kormány szociális segítségére és a zakatra számíthatnak (iszlám szociális adomány szegényeknek, állítólag ebből szunnita terrorszervezeteknek is jutott – szerk.). Eközben a korrupció is nő, hiszen a királyi család a gazdaság minden területén jelen van.

Abdullah határozottan a demokrácia ellen volt, úgy vélte, országában csak a törzsi marakodást hozná felszínre a demokratikus döntésmechanizmus bevezetése. Ezt az érvet egyébként az arab tavasz fejleményei sem tudták megcáfolni. Mint látni, Szaúd-Arábiában számos probléma megoldatlan, de a helyzet az arab országok között mindenképpen a jobbak közé tartozik. Nagy kérdés, hogy az utódlás távlati kérdéseinek megoldódása után milyen irányba megy tovább az eddig ügyesen egyensúlyozó ország.

Trónra várva

A trónörökösök sorában eredetileg a harmadik, most 79 éves Szalman 2012 júniusa óta koronaherceg, miután 2011 végén, illetve 2012 közepén két idősebb bátyja meghalt – emlékeztet a Time magazin. Szaúd-Arábiában – ellentétben az európai monarchiákkal – a trón nem generációról generációra száll, Abdul-aziz király gyerekei követik egymást a hatalomban. A modern kori Szaúd-Arábia 1932-es alapítójának eddig öt fia, Szaúd, Feiszál, Kalid, Fahd, illetve 2005-től Abdullah uralkodott.

Szalman, az aktuális koronaherceg már hosszú ideje kormányozza a fővárost, Rijádot. Elemzők szerint az átmenet nagyrészt zökkenőmentes lesz, még csak politikai irányváltást sem várnak. Szalmant szaúdi mércével progresszív, gyakorlatias vezetőnek tartják, nagyrészt olyannak, mint amilyen Abdullah is volt.

AFP / Brendan Smialowski

Az sem kérdés, ki Szalman koronahercege: a trón várományosa ezután a leendő király öccse, Mugrin lesz, akit tavaly választottak ki erre a pozícióra. Az akkor 89 éves Abdullah a generációváltásban bízók reményeit hűtötte le alaposan, amikor nem Abdul-aziz valamelyik unokáját, hanem az 1945-ben született, amúgy népszerűnek tartott testvért tette második helyre a trónörökösök közé. Pedig korábban, amikor a titkosszolgálat éléről leváltották, sokan úgy vélték, Mugrin kegyvesztett lett – annyira mindenképpen, hogy a trónra várók közül kiessen.

Az unokák azonban ott toporognak, várják, hogy eljöjjön az ő idejük. 2006-ban ugyanis egy rendeletben kimondatott, hogy Abdul-aziz utolsó gyermekének halála után a hercegek tanácsa közülük választ új királyt. A legesélyesebbnek Mohammed bin Najeffet, az egyik korábban elhunyt koronaherceg fiát tartják, akit 2012-ben már belügyminiszternek nevezett ki saját kormányába Abdullah. (Szaúd-Arábiában a király egyben kormányfő és védelmi miniszter is.) Csakhogy generációs váltás még sosem volt, így igazából nem is tudja senki, miként fog ez lezajlani. Lehet, hogy sokkal bonyolultabban, mint most. Akár a monarchia is beleremeghet.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!