szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Csütörtök este helyi idő szerint 22 órakor (közép-európai idő szerint 23-kor) megérkeztek az exit poll eredmények a brit választásokról. Ezek szerint a Konzervatív Párt szerezte meg a legtöbb mandátumot. A végleges eredmények péntekre lehetnek meg, de a legnagyobb kérdés az, hogy milyen összetételű kormány állhat fel a szigetországban, illetve ez alapján reális esélye van-e a kampánytémává vált uniós kilépésnek. Ha Nagy-Britanniában él és szavazott is, írja meg nekünk, mit tapasztalt és küldjön fotót a ugyelet@hvg.hu címre!

Most érkezett

Az urnazárást követően ismertetett, a BBC-nek, az ITV-nek és a Sky-nak készült exit poll felmérések eredményei alapján:

Konzervatív Párt: 316 mandátum / Munkáspárt: 239 / Skót Nemzeti Párt: 58 / Liberális Demokraták: 10 / UKIP: 2 / Plaid Cymru: 4 , Zöldek: 2

A YouGov felmérése sokkal szorosabb eredményt jósol:

Konzervatívok: 284 mandátum / Munkáspárt: 268 / Liberális-Demokraták: 31 / Skót Nemzeti Párt: 48 / UKIP: 2 / Plaid Cymru: 3 / Zöldek: 1

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4 5

Cameron elárulta, milyen kormányt alakít

Többségi konzervatív kormány megalakításának szándékát jelentette be péntek délután David Cameron brit miniszterelnök. Péntek délután felkereste II. Erzsébet királynőt a londoni Buckingham-palotában, hogy formálisan átvegye a kormányalakítási megbízást az uralkodótól.

A Downing Streeten Cameron ezt követően azt mondta, büszke arra, hogy 2010 óta ő vezethette az utóbbi hét évtized első brit koalíciós kormányát, amelyet a konzervatívok az előző választások után a Liberális Demokratákkal alakítottak. Hozzátette viszont, hogy egy többségi egypárti kormány vezetőjeként nem lesz akadálya annak, hogy kiírja a népszavazást Nagy-Britannia EU-tagságáról.

Péntek délutáni beszédében Cameron ígéretet tett arra is, hogy az új konzervatív kormány minél gyorsabban még több döntési jogkört delegál a skót, a walesi és az észak-írországi kormánynak. A Konzervatív Párt szándéka az, hogy Skócia kormánya rendelkezzék a legszélesebb körű önrendelkezési joggal az egész világon, beleértve az adópolitikai önrendelkezést is - mondta a brit kormányfő.

Ed Miliband is lemondott

A Munkáspárt vezetőjének lemondása várható volt, miután pártja súlyos vereséget szenvedett. Ed Miliband megköszönte a csapatának a segítséget és azt mondta, "Nagy-Britanniának egy erős Munkáspártra van szüksége, és most itt az idő, hogy valaki más vegye át a párt vezetését".

Miliband bejelentése szerint ideiglenesen az elnökhelyettes, Harriet Harman veszi át a párt vezetését.

Lemondott az EU-ellenes párt vezetője, Nigel Farage is

Lemondott az Egyesült Királyság Függetlenségi Pártjának (UKIP) vezetői tisztségéről pénteken Nigel Farage, miután pártja - amelynek fő politikai programja Nagy-Britannia kilépése az Európai Unióból - mindössze egy képviselői helyet szerzett a brit parlamenti választásokon. 

Farage maga nem is jutott be az alsóházba, és már korábban egyértelművé tette, hogy ha nem szerez képviselői mandátumot, távozik a UKIP éléről.

Lemondott a liberálisok vezetője

Lemondott a Liberális Demokraták vezetői tisztségéről pénteken Nick Clegg, az előző konzervatív-liberális brit kormánykoalíció miniszterelnök-helyettese, miután pártja katasztrofális veszteségeket szenvedett az előző napi parlamenti választásokon.

Clegg azt mondta, a félelem nyert a választásokon, a liberalizmus pedig vesztett, de muszáj érte tovább küzdeni.

Miliband: enyém a felelősség a vereségért

Ed Miliband, a Munkáspárt vezetője Twitter-üzenetben auzt írta, a vereség mindig nehéz, de a Munkáspárt egy olyan párt, amely soha nem fogja feladni a küzdelmet az ország dolgozó embereiért. "Hálás vagyok azoknak, akik a kampányon dolgoztak és akik a kampányt szervezték. A felelősség az eredményért egyedül az enyém" - írta Miliband, de egyelőre nem mondott le.

Farage elvesztette kerületét

Az EU-ellenes Egyesült Királyság Függetlenségi Pártja (UKIP) vezetője, Nigel Farage elvesztette a választókerületét. A politikus korábban azt ígérte, ha nem sikerül mandátumot szereznie a kerületében, akkor 10 percen belül lemond.

A politikus ehhez képest az eredmény közlése után csak annyit mondott, hogy az emberek annyira féltek a Skót Nemzeti Párttól, hogy az UKIP helyett a konzervatívokra szavaztak inkább. Farage emellett felháborodott azon, hogy bár hárommillióan szavaztak a pártjára, csak 1 helyet tudtak szerezni, ezért reformokat sürgetett.

BBC: mégis meg lehet a konzervatívok többsége

A BBC előrejelzése szerint a David Cameron vezette konzervatívok az exit poll felmérésben mért 316 mandátumnál többet, 329-et is szerezhettek akár, így pedig abszolút tüöbbségük lehet a brit törvényhozásban.

Az egyértelmű, hogy a toryké lesz a legnagyobb frakció, és kormányt is valószínáleg csak ők alakíthatnak majd, még akkor is, ha nem lesz meg az abszolút többségük - ehhez minimum 323 mandátumra van szükségük.

Skóciában majdnem mindent vittek a nacionalisták

A Skót Nemzeti Párt, az SNP 3 kivételével úgy tűnik, az összes skóciai mandátumot elvitte, így pedig a pártnak a harmadik legnagyobb frakciója lesz a brit törvényhozásban. Ez azt is előrevetítheti, hogy ismét napirendre kerül majd Skócia elszakadása vagy függetlensége.

1 2 3 4 5
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!