szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nem maradt nyom nélkül a magyar kormány szerdai bejelentése, amely szerint a szerb határ mentén a menekülteket távol tartó kerítést emelnének. A lapok jobbára arra szorítkoznak, hogy tényszerűen idézik Szijjártó Péter nyilatkozatát és a magyar menekültszámokat, de azért beidézik mellé a kritikus hangokat is.

A német és osztrák lapok előszeretettel foglalkoznak a magyar kormány szerdai bejelentésével. A Die Zeit Az embertelenség kerítése címmel jelentetett meg kommentárt, mely szerint a kerítés terve éppen beleillik Orbán "brutális politikájába", de az unióéba is. Megjegyzik, a magyar kormányfő már régóta bevándorlóellenes politikát folytat. A szerző, Ludwig Greven szerint a magyarok is meg fogják tapasztalni, hogy a kerítéseket át lehet hágni. A Spiegel online kiadása úgy fogalmaz: Magyarország drasztikus lépéssel igyekszik megakadályozni, hogy a Szerbia felől érkező menekültek bejussanak az országba.

A Der Standard osztrák lap online kiadásának címlapján szinte csak a bevándorlással és a menekültekkel foglalkozó cikkeket találunk, természetesen a magyar kerítésről is beszámolnak. Az ORF osztrák közmédia is beszámol a 175 km hosszú kerítés tervéről, és arról is ír, hogy a tervet bevándorlóellenes plakátkampány előzte meg. Megemlítik, hogy július elejére szerb–magyar csúcsot terveznek, ahol a részletekről egyeztetnek.

A Euronews internetes oldalán azt írják, hogy az ENSZ Menekültügyi Szervezete is szót emelt a kerítés terve ellen. "Minden fal, minden kerítés akadály a menekültek számára, az embereknek joguk van menedéket kérni, ez pedig a magyar alkotmányban is szerepel, ez egy elidegeníthetetlen jog. Szeretnénk biztosak lenni abban, hogy Magyarország nyitva hagyja a határait, és továbbra is ad menedékjogot" – mondta Kitty McKinsey, a szervezet szóvivője.

Az EU Observer a tények ismertetése után beszámol arról is, hogy a kerítésépítés része Orbán Viktor széles körű bevándorlóellenes kampányának. Mint írják, a migránsokat megszólító állami plakátokat sok helyen letépkedték, és ellenplakátkampányt is indított a Magyar Kétfarkú Kutya Párt. Az európai bevándorlóellenes intézkedések sorozata az egyik fő téma lesz a jövő heti EU-csúcson – olvasható a cikkben.

Kerítés Észak-Korea és Dél-Korea határán
AFP / Ed Jones

A Financial Times sem ment el a téma mellett, tényszerű anyagukban megemlítik az orbáni menekültpolitikát, legalábbis azt, ami eddig a nemzeti konzultációs plakátkampány és nyilatkozatok szintjén jelentkezett. A BBC idézi az Európai Bizottság emberi jogi biztosának, Nils Muiznieksnek a Twitter-bejegyzését, amely szerint a kerítésötlet meggondolatlan.

Az olasz Corriere della Sera hírportálja szerdán vezető anyagban foglalkozott Szijjártó bejelentésével. Ez azért is kerülhetett előkelő helyre, mert aznap az olaszországi látogatáson lévő brit kormányfő, David Cameron is kitért a migránsokra, pénzt és humán segítséget ígérve az olaszoknak a földközi-tengeri menekülthelyzet kezelésére.

A Corriere.it cikke a kormányzati bejelentés tálalásán túl azt is megjegyzi, hogy az Orbán-kormány többször állt viták középpontjában amiatt, ahogyan a menekültek kérdéséhez közelít, például úgy, hogy őrültségnek nevezte az EU bevándorlók országonkénti befogadására és a kvótarendszerre vonatkozó ötletét. A Corriere még inforgrafikát is készített, amelyen bemutatja a magyar–szerb határt. A lap idézi a szerb kormányfőt, Aleksandar Vucicot, aki megdöbbenve nyilatkozott a magyar ötletről.

A Repubblica oldala is a Cameron-látogatással együtt emlegeti Szijjártó bejelentését, de ők még idézik az ENSZ menekültügyi főbiztosságának a nyilatkozatát is, amely aggodalmát fejezte ki a magyar intézkedéssel kapcsolatban.

A Corriere és a Repubblica gyorsan összehozott egy galériát is az országokat és népeket elválasztó falakról és kerítésekről. A cikkekhez kommentelők között van, aki bátorítja a magyarok elhatározását, mások azt mondják, miért ne lehetne olyanokat beengedni, akik hajlandók dolgozni.

A nagy spanyol napilapok internetes oldalain is hírt kapott a magyar kerítésépítés. Az El Paíson 890 lájkot kapott az a ténycikk, amelynek a végén megemlékeznek arról is, mivel válaszolt a magyar kormány az új vasfüggönyt érő kritikákra: a kerítésépítés nem sért nemzetközi jogot, és Bulgária már évekkel ezelőtt hasonlóképp torlaszolta el a török határt. Sőt, az Észak-Afrikában található spanyol városok is drótkerítéssel védik területüket – idézte az El País Szijjártó Péter külügyminisztert. Felidézik, hogy az EU-val folytonosan csatázó Orbán Viktor legutóbb menekültkérdésben szállt szembe az uniós trenddel. A cikket egyébként az egyik kormányzati bevándorlós óriásplakáttal illusztrálták, amelynek a feliratát le is fordították.

Sokkot kaptak a szerbek a magyarok menekültellenes kerítésétől – írják a holland közmédia (NOS) hírportálján. A szerb miniszterelnök szerint a négy méter magas kerítéssel nem lehet megoldani a migránsok problémáját. Azt is mondta, hogy egy modern társadalomban senki sem épít ilyeneket, legalábbis Európában biztosan nem.

Az ugyancsak hollandiai De Telegraaf is rövid hírben számol be a kerítés tervéről. A lap szerint Orbán korábban is jelezte, hogy a szerb–magyar határ teljes lezárását fontolgatják a menekültek miatt. Szerbia nem uniós tagország, illetve nem tagja a schengeni övezetnek sem – írja a De Telegraaf.

Az egyik országos kereskedelmi televízió, az RTL 4 este fél 8-as híradójában is szó volt a magyar kormány kerítéstervéről. Elhangzott, hogy 2012-ben körülbelül 2 ezer illegális bevándorlót regisztráltak a magyar hatóságok, 2015-ben viszont akár 130 ezer is lehet ez a szám éves szinten. Láthattak a nézők egy rövid részletet a külgazdasági és külügyminiszter szerdai sajtótájékoztatójából. Szijjártó Péter arról beszélt, hogy Magyarország nem várhat tovább a menekültek ügyében, a problémára adandó közös európai válasz ugyanis késik.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!