szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Európai Unió határvédelmi támogató ügynöksége nem kapta meg az operációs hozzájárulásokat, azaz elegendő számú repülőgépet és hajót, de főleg határőröket, akik regisztrálnák a szigetek külső határaira érkező migránsokat.

A Frontex, az Európai Unió határvédelmi támogató ügynöksége egyelőre még nem kapott meg minden, a tagállamoktól kért operációs eszközt ahhoz, hogy kezelni tudja a menekülthullámot Görögországban, ahol jelenleg aggasztóbb a helyzet, mint Olaszországban – mondta szerdán Fabrice Leggeri, az ügynökség vezérigazgatója.

A Frontex vezetője a France Inter francia közszolgálati rádiónak adott interjúban emlékeztetett arra, hogy az EU a tavasz eleje óta a Földközi-tenger vidékén megháromszorozta az ügynökség rendelkezésére álló eszközöket, de a helyzet jelenleg aggasztóbb Görögországban, mint Olaszországban, s a felhívások ellenére sajnos "eddig a Frontex nem kapott meg minden operációs eszközt, amelyre szüksége van".

"A görög szigeteket illetően, a Frontex nem kapta meg az operációs hozzájárulásokat, azaz elegendő számú repülőgépet és hajót, de főleg határőröket, akik regisztrálnák a szigetek külső határaira érkező migránsokat" – hangsúlyozta a vezérigazgató. Emlékeztetett arra is, hogy júliusban rekordszámú, 107 500 migráns érkezett az Európai Unióba.

"A Görögországba érkezők többsége láthatóan menekült és potenciális menedékkérő, rengeteg szíriai és afgán" – jelezte Leggeri, aki szerint ugyanakkor egyes migránsok hamis szíriai útlevéllel érkeznek és menekültnek adják ki magukat. "Nagyon fontos, hogy az Európai Unió támogassa Görögországot abban, hogy a migránsokat a határon kikérdezzék és megállapítsák az igazi állampolgárságukat azért, hogy azokat, akik tényleg menedékre szorulnak, a menedékkérelmeket intéző helyekre irányítsák" – vélte Leggeri. A többiek számára viszont "természetesen ki kell dolgozni a visszautaztatás politikáját, amennyiben olyan emberekről van szó, akik nem jogosultak menedékre Európában" – tette hozzá.

Andrej Babis cseh kormányfőhelyettes, pénzügyminiszter azon felvetésére, miszerint le kell zárni a schengeni övezet külső határait, és ezt az európai területet a NATO segítségével kell védeni a menekültek beözönlése előtt, a Frontex vezetője megjegyezte, hogy a "NATO egy kollektív védelmi szervezet, a migrációs válság viszont polgári ügy". Leggeri a határkerítések építését illetően is szkeptikusnak mutatkozott, mert az a tapasztalatok szerint egyszerűen csak más államok felé téríti el a migránshullámot.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!