Csáphadaró

Rettenthetetlen ügyésznő áll a rendszerváltás óta mostanáig példátlan romániai tisztogatás élén.

  • Irházi János Irházi János
Csáphadaró

„Az egészségügytől az oktatáson át az igazságszolgáltatásig, politikáig és üzleti életig a teljes rendszer korrupt” – jellemezte a közelmúltban a helyzetet Cristi Danilet, a román Legfelső Bírói Tanács tagja, miután kiderült, hogy a megvásárolhatóság gyanúja már elérte az Alkotmánybíróságot is. A jelenleg Romániában legrettegettebb intézmény, a korrupcióellenes ügyészség (DNA) január 22-én bilincsben vitte be kihallgatásra Toni Grebla alkotmánybírót, aki a vád szerint egy 58 ezer eurós BMW autóért és néhány ruháért a feleségének segédkezett bűnszervezet kialakításában, amely törökországi tranzittal illegálisan exportált élelmiszert, főként baromfihúst, az embargóval sújtott Oroszországba.

Aki úgy gondolná, hogy Grebla kivétel, téved, mert Laura Codruta Kövesi, a DNA 41 esztendős főügyésze szinte folyamatosan szállítja a meglepetéseket. A híradók és hírtévék közvetítőkocsijai gyakorlatilag mindennap az ügyészség épületénél parkolnak, mert oda bármikor bárkit behozhatnak kihallgatásra. Egyébként a Sepsiszentgyörgyön született Kövesi – akinek az apja 1980–2010 között Medgyesen volt főügyész – a neve ellenére nem magyar, csak a 2007-es válását követően megőrizte férjének, Eduard Kövesinek a nevét. A DNA nem riad vissza a politika csúcsainak ostromától, most épp Victor Ponta miniszterelnök családja került célkeresztbe. Tizenhét órás kihallgatást követően a múlt héten letartóztatták a kormányfő sógorát, Iulian Herteanut, akit 7,8 millió lej (55 millió forint) uniós forrás elsikkasztásával és kétmillió lejes adócsalással vádolnak. A kusza ügyben szerepel még Ponta anyja, húga és első felesége, valamint más politikusok – például a Prahova megyei tanács elnöke –, illetve vállalkozók. Minden érintettnél házkutatást tartottak, dokumentumokat, számítógépeket foglaltak le. Kiemelkedik még a botrányok sorában 30 ezer hektárnyi erdő visszaszolgáltatása a román királyi család két sarjának, Paul hercegnek és Lia hercegnőnek, vagy egy másik, Brassó megyei, 40 ezer hektáros erdőrestitúció. Ezek az ügyek várhatóan Viorel Hrebenciuc és Ilie Sarbu kormánypárti alapemberek, valamint bírók, ügyészek karrierjének végét jelentik, de lefejezés vár az állami erdőgazdálkodó Romsilva cégre is.

A hírtelevíziók nézettségét februárban Elena Udrea volt miniszter letartóztatása emelte. Traian Basescu korábbi államfő 41 éves, dekoratív kegyeltjét, a Népi Mozgalom Pártjának (PMP) elnökét pénzmosással, korrupcióval vádolják. Több pénzügyi manővert korábbi férjével, Dorin Cocossal vitt véghez, aki részben beismerő vallomást tett a nagy port kavart Microsoft-ügyben: a vád szerint 9 millió eurót vágtak zsebre, hogy kormányrendeletet erőszakoljanak ki, amely pályáztatás nélkül bízza meg az üzletben már benne lévő, kiválasztott céget a Microsoft-szoftverek iskolai elterjesztésének folytatására. Egyelőre talány, hogy a rendeletért cserébe még kinek osztottak a milliókból, de már tudni, hogy a kenőpénzeket a bűnszövetkezet magánszemélyektől felvett kölcsönként tüntette fel. 500 ezer eurós baráti segítség meg is jelent Udrea vagyonnyilatkozatában.

A tavaly novemberi elnökválasztáson negyedik helyet elért volt miniszter azt ígéri, kipakol, s máris nekiment Kövesinek, mondván: az ügyészt a legjelentősebb romániai titkosszolgálathoz, az SRI-hez fűződő kapcsolatai segítik a szálak felgöngyölítésében. Sőt Udrea szerint a „cég” túlságosan belegabalyodott a politikába, és maga irányítja a DNA nyomozásait. Hogy a viszony a DNA és a SRI között nem csupán a közös munkára szorítkozik, azt Klaus Iohannis államfő is jelezte, aki Eduard Hellvig jelölését bejelentve a titkosszolgálat megüresedett vezetői posztjára, megjegyezte: jó lenne, ha az új főnök a „szükséges nyugalmat” vinné az SRI-be.

A korrupcióellenes vizsgálatokat a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) sem úszta meg: vele kapcsolatban Nagy Zsolt korábbi távközlési miniszter négyéves börtönbüntetése váltotta ki a legnagyobb visszhangot. Hatévi tárgyalássorozat után ítélték el titkos gazdasági információk kiszivárogtatásáért, de Codrut Seres egykori gazdasági miniszter, valamint – kémkedésért – Vadim Benyatov és Sztamen Sztancsev bolgár állampolgárok is vele együtt buktak. Az RMDSZ politikai indítékot lát ugyan volt minisztere elítélésben, de Kelemen Hunor RMDSZ-elnököt máris figyelmeztették, hogy az igazságszolgáltatás megkérdőjelezéséért megütheti a bokáját. A DNA kardja most leginkább Borbély László képviselő, volt környezetvédelmi miniszter, valamint felesége, Melinda és korábbi tanácsosa, Szepessy Szabolcs feje fölött lebeg. Tavaly a bukaresti parlament még meggátolta, hogy Borbély ellen eljárást indítsanak, mostanra viszont elhárult az akadály. A vád szerint a politikus 20 ezer euró értékű lakásfelújítás fejében elintézte, hogy bizonyos vízgazdálkodási munkálatokat a Szatmár megyei Lescaci Com cég kapjon meg. De a DNA elé kerülhet Olosz Gergely volt RMDSZ-es honatya is, akit befolyással való visszaéléssel vádolnak.

A Nyugat-Európában is dicsérettel fogadott romániai korrupcióellenes kampány során a DNA 2014-ben 1138, jogerős ítélettel zárult ügyet göngyölített fel – hét bíró és 13 ügyész került rács mögé. A 2012-ben megválasztott szenátorok, illetve képviselők 7 százaléka ellen folyik jelenleg is eljárás, vagy született már ítélet. A hivatal bebizonyította, hogy az országot a legmagasabb szintig behálózó korrupció pártoktól független, számos esetben fonódtak össze kormánypártiak és ellenzékiek érdekei, s ők vették át gazdasági ágak irányítását. S habár – amint Kövesi mondta – „megnőtt a DNA ügyészeinek ellenálló képessége”, a rájuk nehezedő politikai nyomás is egyre erősebb, amin talán enyhíthet az új államfő, Klaus Iohannis.

IRHÁZI JÁNOS / ARAD