szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

A Századvégen keresztül foglalkoztatják a republikánus párti Connie Macket, akik jól értesülten tudósítottak Jeff Duncan republikánus képviselő kritikáiról, amikor a demokrata párt külügyi politikájára szállt rá. Duncan szerint Colleen Bellnek vissza kell vonnia a magyar kormány felé intézett kritikáit. A Századvéget a magyar kormány bízta meg, hogy szervezze a magyar állam amerikai lobbitevékenységét.

Colleen Bell budapesti amerikai nagykövet múlt heti beszédét kritizáló kérdéseket tett fel a szerdai képviselőházi meghallgatáson Victoria Nuland helyettes államtitkárnak Jeff Duncan republikánus képviselő, egyebek között az feszegetve,hogy az Egyesült Államok be kíván-e avatkozni Magyarország belügyeibe? Az eseményt a Századvég alapítványa által - 1,4 millárd forint közpénzből származó alapból - életre hívott Hungary Insights közvetítette- szúrta ki az Index. A portál legfőbb feladata, hogy beszámoljon a magyar kormánylobbi amerikai eredményeiről, pontosabban a lobbitevékenységért fizetett szervezet munkájáról, ez a republikánus Connie Mack szárnyai alatt történik.

Az európai és eurázsiai ügyekért felelős Nulandet a képviselőház külügyi bizottságában az Oroszország fokozódó szíriai beavatkozásával kapcsolatban követendő amerikai politikáról kérdezték, Jeff Duncan azonban váratlanul a Magyarország kormánya felé intézett demokrata kritikákra is kitért. A politikus szerint a külügy egy kiprovokálatlan támadást intézett a magyar kormány ellen, erre Nuland úgy reagált - a beszéd pontos ismerete nélkül -, hogy az Egyesült Államok támogat egy olyan Magyarországot amely egyre nagyobb mértékben demokratikus. Nuland szerint Washingtonnak viszont aggályai vannak azzal kapcsolatban ahogy a magyar kormány a korrupció és a média ügyében lép fel.

Duncan rákérdezett, hogy a budapesti amerikai misszió vezetője "fenyítést" alkalmazott-e egy szuverén országnak azon képességével kapcsolatban, hogy a saját döntés alapján megvédje a saját határait. Nuland szerint meg kellene néznie, hogy pontosan mit is mondott Bell, de rámutatott: az Egyesült Államoknak, miként az EU-nak is, aggályai vannak azzal kapcsolatban, hogy uniós tagállamok kerítéseket építenek egymás között, ami ellentétes az EU politikájával. "Azt próbáltuk meg, hogy támogatásunkról biztosítsuk azt a politikát, hogy az EU egységesen működjön együtt a migrációs válság kezelésében" - mondta Nuland.

Jeff Duncan kijelentette, hogy nem ért egyet azzal, ha egy szuverén ország belügyeibe beavatkoznak, és megkérdezte, hogy Németország vagy Szlovénia is számíthat-e hasonlóra. Nuland szerint pont ellenkezőleg, erősen támogatják az EU átfogó politikáját, amelyet most léptet életbe, és amely arra irányul, hogy támogassák egymást a migránsok megfelelő módon való letelepítésében, a velük való toleráns elbánásban, a terhek megosztásában és abban, hogy több forrást biztosítanak a befogadó országoknak és azoknak az országoknak, ahonnan érkeztek. Ismételten egyértelművé tette az amerikai kormány rosszallását azzal kapcsolatban, hogy az uniós országok az EU politikájával ellentétes módon falakat kezdenek meg "újraépíteni".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!