szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Második próbálkozásra sikerült lassan felfújnia a NASA-nak szombaton a Nemzetközi Űrállomás új, kísérleti lakómodulját, két nappal azután, hogy az első próbálkozás kudarccal végződött.

Az amerikai űrkutatási hivatal beszámolója szerint Jeffrey Wiliams asztronauta egy szelep kinyitásával először 22 másodpercig eresztett levegőt a henger alakúra felfújható kamrába, majd néhány további rövid lökettel folytatta a pumpálást. A repülésirányító központ jelentése szerint az űrutazóknak szánt kísérleti szerkezet jól láthatóan növekedésnek indult.

A Bigelow Expendable Activity Module-nak (Beam) nevezett szerkezet csütörtökön, az első felpumpálási kísérletnél alig akart megmozdulni, és a NASA néhány óra után fel is hagyott a próbálkozással.

Szakértők feltételezése szerint a puhafalú fülke olyan szorosan lett becsomagolva még hónapokkal a SpaceX vállalat teherűrhajójának április 10-i startja előtt, hogy a szövetrétegek elsőre nem tudtak szétnyílni. Ezért a második próbálkozás előtt, pénteken csökkentették a levegő nyomását, enyhítendő a súrlódást a lakómodul falának rétegei között. Valószínűleg ez volt az, ami végül lehetővé tette, hogy a nagyjából 4 méter hosszúnak és 3 méter átmérőjűnek szánt, henger alakú szerkezet felvegye egy kisebb hálószobának megfelelő teljes méretét.

MTI/AP/NASA

Közben a levegő nyomásának növekedésével Jeffrey Williams a pattogatott kukorica sütőben hallatott hangjához hasonló ropogást hallott, ami a szakértők szerint a lakómodul falát tartó hevederektől eredt.

A Beam az első ilyen, űrhajósoknak szánt felfújható szoba, a Bigelow Aerospace nevű cég készítette el. A NASA 17,8 millió dollárt fizetett a prototípusért, amelynek mintájára várhatóan jóval nagyobb felfújható szobákat is csatlakoztathatnak majd a nemzetközi űrállomáshoz.

Az új lakómodulba az űrhajósok még legalább egy hétig nem léphetnek be, amíg zsilipkapuját kellően le nem szigetelik. A kísérleti szobát azután sem fogják belakni, hanem ellenőrző műszereket helyeznek el benne, hogy kiderítsék, az egység megfelelő védelmet nyújt-e majd lakóinak a kozmikus sugárzástól, a szélsőséges hőmérsékleti viszonyoktól, mikrometeoritoktól, illetve az ellenőrizetlenül röpködő űrszeméttől.

Robert Bigelow szállodaipari vállalkozó, aki a Beamet legyártó észak-las vegasi űrhajózási céget vezeti, azt reméli, hogy ezek a könnyen szállítható, felfújható szobák jól szolgálnak majd a Nemzetközi Űrállomást felkereső űrturisták fogadására, később pedig a Holdra vagy a Marsra utazó űrhajósok elszállásolására is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!